آزموده را آزمودن خطاست؛ پاکستانی‌ها هیچ‌گاه صادق نبوده و این‌بارهم صادق نخواهند بود

۱۸ حمل ۱۳۹۷ هشدار

سفر نخست وزیر پاکستان به کابل و گفت‌وگو با مقام‌های حکومت افغانستان درحالی انجام می‌شود که هیچ کس در افغانستان به‌شمول شهروندان عادی این کشور، نسبت به عملی کردن آنچه نخست وزیر پاکستان در دیدار و گفت‌وگو با رئیس جمهوری وعده سپرده شده از سویی اسلام‌آباد، باور ندارند.

باور عمومی بیشتر این است که حکومت پاکستان هیچ‌گاه نسبت به گفته‌های خود صادق نبوده و این بار نیز در پی فریب دادن افکار مقام‌های حکومت وحدت ملی به خاطر سیاست‌های تروریست پرورانه خود است.

شاهد خاقان عباسی نخست وزیر پاکستان روزجمعه ۱۷( حمل) همراه با یک هیأت عالی رتبه حکومتی به کابل آمد و در دیدار و گفت‌وگو با محمد اشرف‌غنی رئیس جمهور افغانستان و داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرایی، روی موضوعات صلح حکومت افغانستان با گروه طالبان و همچنان مبارزه مشترک دو کشور بر علیه تروریزم و جدال در دو طرف “مرز دیورند” بحث کردند.

چند روز پیش از سفر نخست وزیر پاکستان به کابل، معین وزارت امورخارجه پاکستان نیز به کابل آمده بود با مقام‌های وزارت امورخارجه افغانستان دیدار نموده و روی موضوعات صلح و گفت‌گوهای حکومت افغانستان با طالبان، صحبت کرده بودند.

پاکستان به عنوان کشورحامی تروریزم و تمویل‌ کننده‌ گروه‌ تروریستی طالبان که در ۱۶‌سال گذشته بر علیه حکومت افغانستان می‌جنگند به حساب‌می رود و اسناد و مدارک زیادی که نشان می‌دهد اسلام‌آباد گروه‌ طالبان را بر علیه حکومت و مردم افغانستان تمویل و تجهیز می‌کند و سردسته‌های گروه‌های تروریستی نیز در خاک آن کشور بود و باش دارند، ثبت بایگانی اداره‌های امنیتی و رسانه‌های افغانستان است.

از سویی دیگر پاکستان پس از سرنگونی رژیم طالبانی در افغانستان، یکی از هم‌پیمانان جامعه جهانی در امر مبارزه با تروریزم و سرکوب گروه‌های هراس افگن است و اسلام‌آباد به همین منظور در این سال‌ها میلیاردها دالر، از امریکا دریافت کرده است، اما شواهد و ادعاهای وجود دارد که بخشی از این پول‌ها را اسلام‌اباد در اختیار گروه‌های تروریستی قرار داده که برعلیه حکومت افغانستان می‌جنگند.

آگاهان امور، به این باور اند که پاکستان با هر توافقی که با حکومت افغانستان در ‌سال‌های گذشته داشته، پای بند نبوده و تلاش کرده است که با استفاده از این ترفندها، افکار عمومی را به نفع خود تغییر دهد، اما در عمل به سیاست تروریست پرورانه خود همچنان ادامه دهد.

با سیاست‌های یک بام و دو هوای حکومت پاکستان در شانزده سال گذشته، به نظر می‌رسد این بار هم خاقان عباسی نخست وزیر آن کشور، به هدف فریب دادن مقام‌های افغانستان، از آنان خواسته است که به اسلام‌آباد سفر کنند، زیرا از زمان حکومت حامدکرزی تاکنون نزدیک به ۳۴ چهاربار، مقام‌های افغانستان به خاطر این که پاکستانی‌ها را قانع سازند تا دست از حمایت و تمویل گروه طالبان بردارند به اسلام‌آباد سفر کرده و با مقام‌های آن کشور گفت‌وگو کردند.

هر بار هم حکومت پاکستان در ظاهر با خواست‌های حکومت افغانستان لبیک گفته بود، اما در عمل هیچ چیز تغییر نکرد و پاکستان همچنان خانه امن سردسته‌های گروه‌های تروریستی و مرکز طرح و برنامه ریزی حملات تروریستی این گروه در افغانستان است.

پس از آن‌که دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری امریکا به قدرت رسید، سیاست واشنگتن در قبال پاکستان نسبت به گذشته تغییر کرد و رئیس جمهور جدید امریکا یک‌سری برنامه‌های جدید را در قبال اسلام‌ آباد روی دست گرفت که از آن جمله صدها میلیون‌ دالر پول‌های کمکی به پاکستان بود. این برنامۀ امریکا تاحدی اسلام‌‌آباد را زیر فشار قرار داده است.

 آگاهان به این باور اند که یکی از اهداف سفر نخست وزیر پاکستان به افغانستان این است که، اسلام‌آباد می‌خواهد به جهانیان به ویژه به امریکایی‌ها بگوید، مشکلی با حکومت افغانستان ندارد و در راستای مبارزه با هراس افگنی و سرکوب گروه‌های تروریستی و همچنان پروسه صلح حکومت افغانستان با طالبان، با کابل هم‌کار است.

اما در عمل ۹۰ درصد تروریستانی که در افغانستان در جنگ هستند توسط سازمان استخبارات و ارتش پاکستان تمویل و حمایت می‌شوند و بیشتر مهاجمان انتحاری نیز از آن سویی مرز دیورند وارد افغانستان شده و دست به کشتار غیر نظامیان می‌زنند.

هرچند که امروز آقای شاه حسین مرتضوی سرپرست دفتر سخن‌گویی ریاست جمهوری در نشست خبری اش نسبت به این دیدار خوش بین و تأکید کرد که در دیدار دیروز نخست وزیر پاکستان با رییس جمهورغنی، سند پلان عملی افغانستان-پاکستان برای صلح به امضا رسیده و پس از این پاکستان نمی‌تواند به حریم افغانستان حملات هوایی انجام دهد؛ اما خیلی زود است این نسبت به این اتفاق خوش بین بود.

در گذشته نیز دها توافق نامه و پلان عمل میان دو کشور امضا شده که ناقض آن حکومت  اسلام آباد بوده است و از سوی این کشور عملی نشده است. از این رو، هیچ تضمینی وجود ندارد که پاکستانی‌ها توافقات صورت گرفته را این بار نیز عملی سازند، بنأ خوش‌باوری‌های مقام‌های افغانستان به وعده‌های نخست وزیر پاکستان معادله جنگ و بحران در کشور را تغییر نخواهد داد.

 جاوید روستاپور

هم رسانی