مجلس نمایندگان: مسوولان امنیتی باید به ناامنی‌های ولایات رسیدگی کنند

۲۲ حمل ۱۳۹۷ هشدار

اعضای مجلس نمایندگان از گسترش ناامنی در اکثر ولایت افغانستان انتقاد دارند و از مسوولان امنیتی می‌خواهند، تدابیر امنیتی لازم را روی دست بگیرند. شماری از اعضای مجلس در نشست عمومی، امروز چهارشنبه(۲۲ حمل) تاکید کردند که ناامنی در بسیاری از ولایات افغانستان بی‌داد می‌کند. آنان به این باور هستند که اگر مسوولان امنیتی توجه به این ولایات نکنند، بیشتر مناطق در ولایت‌های ناامن به دست هراس‌افگنان سقوط خواهند کرد.

کرام الدین رضا زاده، یکی از اعضای مجلس، اوضاع امنیتی ولایت غور را نگران کننده دانسته تاکید کرد که اگر نهادهای امنیتی به تحرکات هراس‌افگنان در این ولایت توجه نکنند، اکثر ولسوالی‌های ولایت غور سقوط می‌کنند. ولایت غور در غرب افغانستان، از ولایت های به شدت ناامن است که همزمان شاهد حضور گروه تروریستی طالبان و داعش می‌باشد. سال گذشته چندین ولسوالی این ولایت بارها میان گروه طالبان، داعش و نیروهای امنیتی دست به دست شدند.

نماینده‌گان ولایت هرات در مجلس نیز بر علاوه قدرت گرفتن طالبان از فعالیت گروه‌های مسلح غیرمسوول در ولایت هرات شکایت دارند. این نمایندگان  تاکید دارند که شهر هرات باید از وجود این افراد غیر مسوول پاک شود. منورشاه بهادری، نماینده ولایت هرات در مجلس گفت:” اوضاع امنیتی در ولسوالی شیندند هرات خیلی نگران کننده است. روز گذشته هشت کودک در این ولسوالی کشته شدند. مردم بی گناه کشته می‌شوند و هیچ کسی هم نیست مسوولیت بگیرد.”
روز گذشته گزارش‌های از ولایت غربی هرات مخابره شد که افراد مسلح، ۸ طفل را هنگام که از مکتب به سمت خانه می‌رفتند کشته اند و بیش از ۱۰ کودک دیگر را زخمی ساختند.
همین گونه در نشست امروز، نماینده‌گان ولایت های نورستان، غزنی و شماری از ولایت‌های شمالی نیز از بدتر شدن وضعیت امنیتی انتقاد دارند. نورستان در شرق افغانستان از ولایت‌های ناامن و محروم است که به گفته‌ای نماینده‌گان این ولایت از چندی به این سو نیروهای امنیتی در اکثر مناطق و ولسوالی‌های دور دست نورستان پاسگاه‌های امنیتی شان را به دلیل بالا رفتن تهدیدات گسترد امنیتی ترک کرده اند.

بیشتر نماینده‌گان دلیل ناامنی را در نبود یک برنامه منظم از سوی مدیران ارشد نهادهای امنیتی و استخباراتی افغانستان می‌داند.

نشست امروز مجلس همچنان بر مساله توزیع زمین در غرب کابل به حزب اسلامی حکمتیار اختصاص داشت. برخی از  اعضای مجلس تصمیم اخیر وزارت شهرسازی و اداره اراضی افغانستان را در پیوند به توزع زمین کوه قورغ در غرب کابل به افراد واسته به گلبدین حکمتیار را یک برنامه تفرقه افگنانه و غیر عادلانه عنوان می‌کنند.

جعفر مهدوی نماینده کابل در مجلس گفت:” بخشی زیادی از اراضی کوه قروغ ملکیت‌های شخصی است و اسناد شان در شاروالی موجود است و دیگر نهادهای دولتی موجود است. این کار به دلیل فشار وارد کردن بیشتر بر باشنده‌گان غرب کابل و دامن زدن به مسایل قومی روی دست گرفته شده است.”

نگرانی نماینده‌گان از توزیع زمین به افراد گلبدین حکمتیار پس از آن جدی شد که در یکی دو روز گذشته، اسنادهای در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌گردد که نشان می‌دهد چندین نهاد با دستور شورای امنیت، در مورد طرح وزارت شهرسازی و اداره اراضی افغانستان مبنی بر توزیع زمین غرب کابل به افراد حزب اسلامی گفتگو کرده اند.

این طرح ظاهرن از سوی وزارت شهرسازی و اداره اراضی تریب شده و برای نهایی شدن به ریاست جمهور فرستاده شده است.

رازق اختیاربیگ

هم رسانی