بزرگ‌ترین نمایش‌گاه کتاب با هزینه ۵۰۰ هزار دالر در بلخ گشایش یافت

۲۲ حمل ۱۳۹۷ هشدار

یک نمایشگاه بزرگ کتاب در ولایت بلخ در شمال افغانستان به کار آغاز کرد. این نمایشگاه بزرگ کتاب، ریز عنوان شهر کتاب بلخ در شهر مزار شریف گشایش یافته است که در آن بیست هزار جلد کتاب موجود است.

در مراسم گشایش این نمایش‌گاه کتاب، شماری از اعضای شورای ولایتی، فرهنگیان، نویسنده‌گان، فعالان جامعه مدنی، استادان دانشگاه، دانشجویان و شماری دیگر حضور داشتند.

نمایشگاه شهرکتاب بلخ، با هزینه نزدیک به ۵۰۰ هزار دالر امریکایی در بیشتر از پنجاه بخش که شامل مسایل و موضوعات مختلف داخلی و خارجی را در بر می‌گیرد کارش را آغاز کرده است.

مسوولان این نمایشگاه در بلخ هدف از ایجاد این نمایشگاه کتاب را ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی ومطالعه نزد جوانان عنوان می‌کنند. آنها می‌گویند با این کار شان می‌‎خواهند مردم را تشویق کنند که بخشی از زندگی و وقت شان را به کتاب خواندن و بالا بردن اطلاعات شان وقف کنند.

این نمایش‌گاه کتاب در حالی در بلخ گشایش یافته است، که در این اواخر جوانان و شبکه‌های فعالین مدنی به شیوه‌های مختلف جوانان و اطفال را تشویق به مطالعه کتاب می‌کنند. پیش از این بارها جوانانی در بامیان با شیوه‌های مختلف به ترویج کتاب خوانی به ویژه در مکاتب اقدام کرده اند.

جمع آوری کتاب برای مکاتب، کتاب‌خانه‌ها در ولایت‌های دور دست و ایجاد کتاب‌خانه های سیار از برنامه‌های بوده است که سالهاست در مناطق مرکزی افغانستان ادامه دارد. این ایده تا حدی پاسخ‌گو بوده است که شماری حتا پول جشن عروسی و یا پول ختم قرآن اعضای خانواده‌ای شان را کتاب خریده و به روستا‌های دور دست آبایی شان فرستاده اند.

در آخرین مورد یک بانوی جوان باتعدادی ازجوان دیگر در کابل یک کتاب خانه سیار را با نام چهارمغز، در داخل یک ملی بس ایجاد کردند که در گوشه‌های مختلف کابل می رود و به کودکان و نوجوانان فرصت کتاب خواندن فراهم می‌کنند.

فرشته کریم مسوول کتابخانه سیار چهارمغز نیز هدف از این کارش را ترویج کتاب خوانی و پرورش فکر نقاد و پرسش گر در میان کودکان و نوجوانان عنوان کرده بود.

شکیبا سعیدی

 

هم رسانی