رنگین سپنتا: حکومت وحدت ملی مشروعیت مردمی ندارد

۲۳ حمل ۱۳۹۷ هشدار

داکتر رنگین دادفر سپنتا مشاور امنیت ملی رییس جمهور کرزی در کابل می‌گوید که راهبرد دولت افغانستان در در مورد صلح، بیشتر شبیه تسلیم شدن است نه رسیدن به صلح. آقای سپنتا در یک همایش سیاسی در کابل صحبت می‌کرد افزود، صلح یک اصل مهم برای نظام افغانستان است اما راهبرد  دولت افغانستان به صلح نمی آنجامد.

آقای سپنتا افزود:” صلح با شیوه امتیاز دادن، تسلیم شدن است. استراتیژی که حکومت افغانستان در پیش دارد به صلح نمی‌رسد. این تسلیم شدن به گروه‌های مخالف است.”

آقای سپنتا تأکید دارد که برای رسیدن به صلح نباید هیچ گروهی مخالف در میان مردم مشروعیت داشته باشند، اما متاسفانه گروه‌های مخالف کنونی در بسیاری نقاط افغانستان از سوی مردم پذیرفته شده هستند. او باور دارد که یک شرط دیگر رسیدن به صلح این است که نباید گروه‌های نظامی مخالف، پشت جبهه‌های فعال داشته باشند و پاکستان در چهارده سال گذشته همواره برای گروه طالبان نقش پشت جبهه را بازی کرده است.

مشاور امنیت ملی رییس جمهور پیشین باور مند است که استراتیژی صلح حکومت و دولت باید مشروعیت مردمی داشته باشد، در حالی که به باور آقای سپنتا، حکومت کنونی در میان مردم مشروعیت ندارد و همه روزه نیز مشروعیت این حکومت در میان مردم در حال  از بین رفتن است.

آقای سپنتا امروز در همایش اعلام موجودیت نهضت صلح، عدالت و آزادی افغانستان در کابل صحبت می‌کرد که از سوی برخی از فعالان سیاسی و استخباراتی مانند احمد سعیدی، جاوید کوهستانی و شماری دیگر ایجاد شده است.

این نشست شمار از سران احزاب و جریان های سیاسی نیز اشتراک کرده بودند. محمد یونس قانونی معاون پیشین رییس جمهور، انوار الحق احدی وزیر کابینه حامدی کرزی و رییس یکی از جریان های سیاسی از جمله افراد اشتراک کننده این نشست بودند.

آقای سپنتا همچنان برگزاری انتخابات شفاف را در شرایط کنونی ناممکن دانست و گفت :” در شرایطی که دولت به ۵۰ درصد خاک افغانستان تسلط کامل ندارد، چگونه توقع برگزاری انتخابات شفاف را داشته باشیم.”

او سران حکومت کنونی را دروغ گو خواند و گفت، در دولتی که سیاست مداران آن همه دروغگو باشند، حتا اگر انتخابات برگزار هم شود، زمینه رقابت عادلانه وجود نخواند داشت.

آقای سپنتا در حالی از برگزاری انتخابات را ناممکن می‌داند که بسیاری از جریان‌های سیاسی دیگر نیز نگران اند که حکومت کنونی ارده‌ای برگزاری انتخابات را ندارد.

مشاور امنیت ملی رییس جمهور پیشین افغانستان همچنان استراتیژی جدید امریکا برای جنوب آسیا را ناکام می داند و تأکید دارد که افغانستان باید با تمام کشورهای که همکار این کشور اند، با حفظ استقلال همکاری داشته باشد و از تبدیل شدن افغانستان به میدان رقابت قدرت های بزرگ جلوگیری کند.

در همین حال، محمد یونس قانونی معاون رییس جمهور پیشین نیز گفت، صلح یک پدیده گم‌شده‌ای مردم افغانستان است و مردم سالهاست برای رسیدن به صلح قربانی می‌دهند. آقای قانونی گفت:” با صلح گفتن هرگز به صلح نمی‌رسیم، دولت باید یک برنامه و تعریف درست برای رسیدن به صلح داشته باشد.”

قانونی نیز نسبت به برگزاری انتخابات آینده نگرانی دارد و می‌گوید، برگزاری انتخابات در اوضاع سیاسی کنونی خالی از تقلب نخواهد بود. آقای قانونی گفت:” تکرار انتخابات سال ۲۰۱۴ برای مردم افغانستان قابل قبول نیست. انتخابات باید در زمان معین آن برگزار شود.”

انوارالحق احدی دیگر اشتراک کننده این نشست حکومت را به عوام فریبی متهم کرد و گفت، رهبری حکومت وحدت ملی افغانستان را به بحران می‌کشاند.

او سفرهای ولایتی رییس جمهور غنی را یک کار کمپاینی خواند و گفت:” این پروژه‌ها خیلی وقت پیش باید افتتاح می‌شد، اما رییس جمهور برای نفع شخصی خود این پروژه ها را در شرایط فعلی افتتاح می‌کند. در آن هم به مردم دروغ می‌گوید. مثلن در خوست به مردم گفت، وقتی حکومت را تحویل گرفتم، در خزانه دولت صد میلیون دالر موجود بود.”

ظاهرن این جریان سیاسی برای سهم داشتن در انتخابات آینده ایجاد شده است. یکی از برنامه‌های این جریان نیز آنگونه که احمد سعیدی رییس آن تأکید کرد، یک نامزد مستقل برای انتخابات ریاست جمهوری خواهد داشت. اقای سعیدی همچنان تأکید کرد که در صورتی که جریان شان نامزد نداشته باشد، از یک نامزد قدرت مند دیگر حمایت خواهد کرد.

پیش از این در سال گذشته نیز چندین جریان سیاسی بزرگ و کوچک از سوی چهره‌های با نفوذ سیاست افغانستان ایجاده شده اند که همگی به نحوی در تقابل با سیاست‌های حکومت کنونی قرار دارند. جریان‌های که برخی‌های از سوی حکومت به بر اندازی نظام نیز متهم شده اند.

رازق اختیاربیگ

هم رسانی