رییس جمهورغنی به طالبان: انتخابات پیشرو بهترین فرصت برای تان است

۲۵ حمل ۱۳۹۷ هشدار

روند ثبت نام رای دهنده‌گان انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی امروز رسما در سراسر افغانستان آغاز شد. رییس جمهور غنی در کابل با اشتراک در یک مرکز راهی دهی، همراه با بانوی اول در حضور سران کمیسیون مستقل انتخابات و مدیران ارشد نهادهای امنیتی، خود را ثبت نام کرد.

آقای غنی در مراسم آغاز روند ثبت نام دهندگان گفت که مداخله در امور انتخابات از سوی قوای امنیتی و دفاعی به هیج‌وجه قابل قبول نیست. او تاکید کرد که حکومت وحدت ملی برای برگزاری انتخابات پیش‌رو تعهد کامل دارد.

آقای غنی در صحبت‌های امروزش گفت، مردم افغانستان از جنگ خون ریزی خسته شده و همه خواستار تأمین صلح اند. او از گروه طالبان در انتخابات آینده اشتراک کنند. آقای غنی گفت:”اگر طالبان ریشه‌ای افغانی دارند، انتتخابات پیش‌رو بهترین فرصت برای شان است.”

کمیسیون مستقل انتخابات امروز رسما پروسه ثبت‌نام رای دهندگان در تمام ولایت‌های افغانستان آغاز کرد. پیش از این کمیسیون مستقل انتخابات گفته بود که ۱۲ هزار تن  را برای ثبت نام رای دهندگان درسراسر کشور استخدام کرده است.

رییس جمهور غنی پس از ثبت نام در یکی از مراکزی ثبت نامه در کابل گفت، که حضور بانوان در انتخابات آینده پررنگ خواهد بود و حدود ۳۰۰۰ هزار بانو از روند رای‌دهی نظارت می‌کند.

آقای غنی افزود که کاندیدان باید از قانون انتخابات و پروسۀ کاندید شدن باخبر باشند، زیرا به گفته او هیج‌کاندیدی نمی‌تواند در امور امنیتی و اداری انتخابات دخالت کند.

هم‌زمان با این رییس اجرایی حکومت وحدت ملی که  در مراسم آغاز روند ثبت نام رای دهندگان در لیسه نادریه رفته بود، می‌گوید که ثبت نام رای‌دهندگان از جمله تعهدات حکومت وحدت ملی در زمینه اصلاحات انتخاباتی بوده است.

رییس اجرایی در این مراسم تاکید کرد که  پروسه ثبت نام رای دهندگان  زمینۀ تقلب و پرکردن صندوق را در انتخابات پیش‌رو می‌گیرد. آقای عبدالله با آن‌که ناامنی را در برخی از ولایت‌های افغانستان یک چالش جدی می‌داند، اما باور دارد که نیروهای امنیتی مصمم است امنیت مراکز رای‌دهی را تامین کنند. ‌

از سوی دیگر مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات روند ثبت نام رای دهندگان را اصلاحی‌ترین روند تا حال درافغانستان دانسته می‌گویند که کمیسیون انتخابات جلو هرگونه تقلب و رای‌های خیالی را خواهد گرفت.

معاذالله دولتی، معاون کمیسیون انتخابات گفت که فهرست واجدان شرایط رای‌دهی با مردم در میان گذشته خواهد شد. به گفته‌ای آقای دولتی کسانی که برای انتخابات پیش‌رو ثبت نام نکنند، حق رای‌ را در انتخابات پیش‌رو نخواهد داشت.

افزون براین روند ثبت نام رای دهندگان در بلخ با حضور مسوولان کمیسیون انتخابات، والی و اعضای شورای ولایتی این ولایت آغاز شد.

مسوولان کمیسیون انتخابات ولایت بلخ می‌گویند که ۳۱۴ مرکز ثبت نام رای دهی در این ولایت راه اندازی شده است و روند ثبت نام از تاریخ ۲۵ حمل تا ۲۴ثور ادامه دارد. فضل احمد حیاتی، رییس دفتر کمیسیون انتخابات در بلخ گفت که ۱۳ مرکز ثبت نام رای دهندگان در ولسوالی چمتال بلخ به دلیل تهدیدات امنیتی مسدود اند.

این در حالی است که هنوز هم مردم در سراسر  افغانستان از تامین امنیت انتخابات نگران اند. و از دولت می‌خواهند که امنیت شان را تامین کنند.

در کنار کابل و بلخ، در ولایت جنوبی و ناآرام هلمند نیز این روند آغاز شد. ولایت هلمند در جنوب افغانستان از ولایت‌های است که طالبان در بیشترین بخش‌های آن حاکمیت دارند. اما با آن‌هم مسوولان کمیسیون انتخابات هلمند اطمنان می‌دهند که انتخابات در این ولایت به گونه‌ای وسیع برگزار خواهد شد.

حیات الله حیات، والی هلمند در این برنامه گفت که ولسوالی‌های که دولت در آن حاکمیت ندارند، مردم می‌تواند در ولسوالی‌های هم‌جوار آن برای ثبت نام بروند. به گفته والی هلمند نیروهای امنیتی پلان‌های وسیعی را برای برگزاری انتخابات در این ولایت روی دست دارند، تا امنیت رای دهندگان را تامین کنند.

والی هلمند در حالی از مردم خواست به ولسوالی های امن برای ثبت نامه بروند، که طالبان هشدار داده اند افرادی را که برای اشتراک در انتخابات ثبت نام کنند، را مجازات خواهند کرد.

با این حال شماری از فعالان مدنی در ولایت هلمند، با آغاز روند ثبت نام رای دهندگان در این ولایت مخالفت کردند. آنان باانتقاد از مسوولان حکومت  تاکید کردند، تا زمانی دولت به ولسوالی‌های ناامن که طالبان در آن حاکم اند توجه نکنند به کمیسیون انتخابات اجاز آغاز ثبت نام رای دهندگان را نخواهند داد.

اعتراض کنندگان امروز به این باور هستند، تازمانی که امنیت در این ولایت تامین نشود، برگزاری انتخابات ناممکن خواهد بود.

رازق اختیاربیگ

هم رسانی