مجلس سنا: در وضعیت کنونی برگزاری انتخابات سراسری ناممکن است

۲۶ حمل ۱۳۹۷ هشدار

یک روز پس از آغاز روند ثبت نام رای دهنده‌گان از سوی کمیسیون مستقل انتخابات، مجلس سنا ضمن اعلام حمایت از این روند، به تأمین امنیت مراکز رای دهی تأکید کردند.

در نشست عمومی امروز یک‌شنبه (۲۶حمل) اعضای مجلس سنا از شهروندان افغانستان خواستار شرکت در پروسه انتخابات شدند. اما شماری از اعضای این مجلس، تاکید کردند که حکومت نخست باید روند توزیع شناسنامه‌ها را تکمیل می‌کرد و سپس کمیسیون انتخابات برنامه ثبت نام شهروندان برای شرکت در انتخابات را آغاز می‌کرد.

 اعضای مجلس سنا هم‌چنان در این نشست از افزایش ناامنی‌ها در ولایت‌های افغانستان ابراز نگرانی کرده و تاکید کردند که در بیشتر ولایت‌های افغانستان جنگ جریان دارد و شماری از مردم در مناطقی زنده‌گی دارند که گروه طالبان بر آن حاکمیت دارند و مردم این مناطق از شرکت در پروسه انتخابات محروم خواهند شد.

فضل‌هادی مسلیم‌یار رئیس مجلس سنا گفت که انتخابات یک پروسه ملی است و تمامی شهروندان افغانستان که واجد شرایط رای دهی هستند، جهت اشتراک در این پروسه باید ثبت نام کنند.

آقای مسلیم‌یار هم‌چنان تاکید کرد که مسوولیت اداره‌های امنیتی است که امنیت مراکز رای دهی را تامین کند تا مردم با خاطر آسوده ثبت نام نمایند.

از سویی هم اعضای مجلس سنا ادامۀ ناامنی‌ها در کشور را مانع جدی در راستای برگزاری انتخابات پارلمانی عنوان کرده، مدعی شدند که در وضعیت کنونی بعید است که کمیسیون مستقل انتخابات، موفق به برگزاری یک انتخابات شفاف، عادلانه و سراسری در کشور شود.

نظر محمد فقیری عضو مجلس سنا، گفت: “در شرایط کنونی برگزاری انتخابات شفاف وعادلانه بسیار دشوار است، زیرا در بیشتر ولایت‌های کشور جنگ جریان دارد و بخش‌های از ولایت‌ها و ولسوالی‌ها در کنترل گروه‌های مخالف مسلح دولت است.
عبدالله قرلق عضو دیگر مجلس سنا، گفت: “آغاز روند ثبت نام رای دهنده‌گان یک گام نیک است، اما تعداد زیادی از مردم که در زیر بیرق طالبان زنده‌گی دارند از حق رای دهی در انتخابات محروم ‌خواهند شد، بنأ در چنین وضعیتی به هیچ عنوان انتخابات سراسری برگزار نخواهد شد.”

اعضای مجلس سنا همچنان مدعی شدند که در برخی مناطق افراد وابسته به گروه طالبان به مردم اخطار داده اند که شناسنامه‌های که از سوی کمیسیون انتخابات نشانی شده و در صورت این شناسنامه‌ها به دست آنان بی‌افتد، صاحبان شان سخت مجازات خواهند شد.

انتخابات پارلمانی که قرار است با تأخیر چند ساله برگزار شود، کمیسیون انتخابات تاریخ برگزاری آن را ۲۸ ماه میزان سال ۹۷ خورشیدی اعلام کرده است. ظاهرن این دشوار ترین انتخابات برای کمیسیون و حکومت افغانستان خواهد بود.

از سوی هم احزاب و جریان‌های سیاسی پیشنهادها و پیش‌شرط‌های خود را جهت برگزاری این انتخابات به حکومت و کمیسیون انتخابات ارایه کرده و هشدار داده اند اگر پیشنهاد‌های آن‌ها عملی نشود، انتخابات را تحریم خواهند کرد.

در همین حال آگاهان امور به این باور اند که کمیسیون انتخابات در کار خود استقلالیت ندارد و با اعضای کنونی این کمیسیون انتخابات پارلمانی با تقلب همراه خواهد بود.

چند روزپیش اعضای مجلس نماینده‌گان در نشست عمومی این مجلس نیز مدعی شدند که اعضای کمیسیون انتخابات اراده و تعهد به برگزاری انتخابات پارلمانی ندارند.

این درحالیست که محمد اشرف غنی رییس جمهوری کشور پس ثبت نام به مسوولان کمیسیون انتخابات گفت: ” شمار در کارتان مستقل هستید و هر کس به‌شمول‌ مقام‌های نظامی و ملکی حکومت اگر در کارهای تان مداخله کرد، به من اطلاع بدهید.”

جاوید روستاپور

هم رسانی