حفاظت از تأسیسات عامه در کجای برنامه‌های حکومت قرار دارد

۲۶ حمل ۱۳۹۷ هشدار

در یک ماه اخیر این دومین بار است که افراد وابسته‌ به گروه طالبان با انفجار دادن پایه‌های برق وارداتی اوزبیکستان، در ولایت بغلان، جریان برق به کابل پایخت را قطع می‌کنند.

شرکت برشنا با نشر خبرنامه‌ای گفته است که گروه طالبان یک پایه برق را در مربوطات شهر پل‌خمری مرکز ولایت بغلان تخریب نموده و جریان برق وارداتی ازبیکستان به کابل تا بازساخت دوباره این پایه به صورت مقطعی، قطع خواهد بود.

گفته می‌شود که این پایۀ برق در ۳۸ کیلومتری مرکز شهر پل‌خمری، منطقۀ که کاملا تحت کنترل نیروهای امنیتی است، از سویی افراد وابسته‌ به گروه طالبان منهدم شده است.

 حدود سه هفته پیش نیز دو پایه برق در مربوطات شهر پل‌خمری مرکز ولایت بغلان از سویی افراد وابسته به گروه طالبان تخریب و جریان برق قطع گردیده بود.

در حالی که حکومت مکلف به تامین امنیت مردم و تاسیسات عامه می‌باشد، اما هرازگاهی که مخالفان مسلح دولت، دست به تخریب پایه‌های برق و دیگر تاسیسات عامه می‌زند، حکومت تنها برای بازساخت دوباره آن وعده می‌دهد، اما در جلوگیری از تخریب‌ کاری‌های گروه‌های تروریستی و یا مردان مسلح غیر مسوول همواره ناکام بوده است.

تخریب پایه‌ برق در ۳۸ کیلو متری مرکز ولایت بغلان نشان می‌دهد که بسیاری دست‌آوردهای یک دهه گذشته تا چه حد در معرض آسیب پذیری قرار دارند و حکومت آن‌گونه که ادعا می‌کند، توانایی محافظت از این دست آوردها را ندارد.

بزرگ‌ترین خواست‌های شهروندان افغانستان از دولت که داشتن، برق، سرک و امنیت است در دیگر کشورها حق مسلم هر شهروند محسوب می‌شود و حکومت‌ها بدون خواست شهروندان، مکلف به تامین‌ این موارد به عنوان حقوق اولیه شهروندان شان هستند، اما در افغانستان افزون بر این که حق شهروندان هنوز در حد خواست شهروندان مطرح است، حکومت نیز همواره در راستایی آنچه حق شهروندان است با فریب و نیرونگ متوصل می‌شود.

منهدم شدن برق توسط هراس افگنان طالب تنها موردی نیست که نیروهای امنیتی در تامین امنیت آن ناکام بوده اند. دزدی، قتل، آدم ربایی، گروگان گیری، فساد اداری و رشوه ستانی در اداره‌های دولتی، زور گویی وقانون شکنی، حیف و میل شدن دارایی‌های دولتی و مواردی از این دست بسیارند که در بیشتر مناطق افغانستان بی‌داد می‌کند و حکومت در جلوگیری این جنایت‌ها تا اکنون هیچ اقدامی نکرده و برنامه‌ای هم برای بهبود وضعیت در کل ندارد.

هرچند شماری از آگاهان امور، ضعف مدیریتی در اداره‌های امنیتی و دفاعی را عامل اصلی ناکامی نیروهای امنیتی در راستایی تامین امنیت جان و مال مردم و تاسیسات عامه عنوان می‌کنند، اما به نظر می‌رسد در کل حکومت وحدت ملی برنامه آوردن اصلاحات که سبب رفاه مردم شود ندارد و در بیشتر موارد به دورغ و مردم فریبی متوصل شده و با این روی‌کرد به تداوم خود ادامه می‌دهد.

بارها اتفاق افتاده که نیروهای امنیتی پس از انجام هر رویداد تروریستی و حملات تهاجمی هراس افگنان که سبب کشته و زخمی‌ شدن شماری از شهروندان شده است، اقدام نموده و دو گام از حادثه عقب بوده اند.

ناتوانی حکومت در تامین امنیت جان و مال مردم و تأسیسات عامه و همچنان کارکردهای حکومت در کل همواره با پرسش روبرو بوده و با انتقادهای جدی از حکومت‌داری دولت‌مردان مطرح است.

آگاهان امور به این باور اند که ادامه این وضعیت سبب شده است که شکاف عمیق میان مردم و حکومت به وجود بیایید و این نقایص نیز باعث بی‌اعتمادی شهروندان نسبت به وعده‌های حکومت شده است. اما صحبت‌های رهبران حکومت وحدت ملی همواره بلند پروازانه و به دور از واقعیت‌های موجود جامعه است، آن‌گونه که چند روز پیش محمد اشرف غنی رییس جمهور کشور، در سفری که به ولایت خوست داشت، گفت در آینده به باشنده‌گان آن‌سویی “مرز دیورند” برق خواهد داد.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که در حال حاضر بین ۵۰ تا ۴۰ درصد شهروندان افغانستان به انرژی برق آن‌هم به گونۀ نسبی دست‌رسی دارند و نیروهای امنیتی‌ افغانستان تااکنون قادر به تامین پایه‌های برق، در۳۰ کیلومتری مرکز یک ولایت نیستند و دست کم دو شبانه روز می‌شود که کابل در تاریکی مطلق به سر می‌برد.

در حال حاضر شهروندان کشور تنها به مشکل بدامنی و جبر و ستم افراد وابسته‌ به گروه طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی مواجه نیستند، بل در حالی که حکومت برای شان کاری انجام نمی‌دهد، قانون شکنی و بی‌عدالتی که در اداره‌های حکومتی جریان دارد، زنده‌گی را برای مردم دشوار ساخته و در بسیاری موارد خود دولت نیز برای شهروندان افغانستان درد سر ساز است.

 حکومت وحدت ملی در بسیاری موارد با شعارهای میان تهی و به دور از واقعیت تلاش کرده است که اذهان  عمومی را مدیریت کند، قصه های که همین روزها ادامه دارد و اتفاقا در رأس آن رییس جمهور به جای پرداختن به کارهای اصلی حاشیه ها را دنبال کرده و با دامن زدن به مسایل بسیار حاد، به جای تلاش در راستای اتحاد مردم، به تفرقه میان مردم بیشتر دامن می زند.

این همه در حالیست که ریاست جمهوری حتا پس از دو شبانه روز در یک اعلامیه ساده هم نیست به این که دو شبانه روز مردم بی برق اند حرف در این مورد نگفته و برای شان اهمیت هم ندارد.

جاوید روستاپور

هم رسانی