احزاب سیاسی: اگر خواست‌های ما جدی گرفته نشود، انتخابات را تحریم می‌کنیم

۲۶ حمل ۱۳۹۷ هشدار

شماری از احزاب و جریان‌های امروز یک شنبه (۲۶حمل) در نشستی در کابل هشدار دادند، در صورتی که خواست های آنها در انتخابات پیش رو در نظر گرفت نشود، انتخابات تحریم کرده و روابط شان را کمیسیون انتخابات را تعلیق خواهند کرد.

نماینده احزاب سیاسی می‌گویند که گزینه‌های مشروع و مختلف روی میز احزاب وجود دارند. حتا تحریم و تعلیق همکاری با کمیسیون انتخابات و احتمالن روی این بحث نیز خواهند کرد. این افراد تأکید دارند که حرف شان حرف میلیون‌ها شهروند افغانستان است که خواستار پیشرفت افغانستان اند.

آنها تأکید دارند که اگر حکومت منافع جمعی و مصلحت آینده افغانستان را در نظر می‌گیرد باید از طرح احزاب حمایت کنند، زیرا اگر مردم اشتراک وسیع نداشته باشند، انتخابات مشروعیت نداشته و زیر سوال خواهد رفت.

این احزاب و جریان‌های سیاسی، خواستار ایجاد یک اتاق نظارت بر انتخابات برای احزاب سیاسی شدند که از طریق آن نماینده‌گان احزاب در تمامی ولایات بتوانند از کارکردهای کمیسیون‌های‌ انتخاباتی نظارت کنند.

در بخش دیگر از خواست‌های این جریان‌ها آمده است، مراکزی که به دلیل ناامنی و هر بهانه‌ای دیگری از سوی کمیسیون انتخابات پس از بررسی‌های شان حذف شده اند، دوباره بررسی گردند.

آن‌ها خواستار برگزاری انتخابات شفاف، سراسری و قابل قبول برای تمام احزاب و مردم افغانستان  هستند. در قطع نامه این احزاب که آمده است که احزاب سیاسی متعهد اند با تمام توان با خاطر برگزاری انتخابات شفافا با کمیسیون انتخابات همکاری کنند.

حاجی محمد عبدو نماینده یکی از احزاب سیاسی در این نشست گفت، احزاب سیاسی خواستار برگزاری انتخابات شفاف پارلمانی بدون تأخیر هستند. آقای عبدو گفت:” تأکید می‌کنیم انتخابات بدون تأخیر برگزار گردد. تأمین شفافیت و عدم مداخله در انتخابات ایجاب می‌کند که نظارت و اشراف احاب سیاسی بر انتخابات در نظر گرفته شود تا تجربه انتخابات‌های قبلی تکرار نگردد.”

احزاب و جریان‌های سیاسی امروز تأکید کردند که انتخابات پارلمانی باید حداکثر تا اول میزان برگزار شود و به منظور جلوگیری از هدر رفتن آرای مردم، باید رای مردم قابل انتقال باشد تا از ضایع شدن آرای مردم مانند انتخابات گذشته، جلوگیری صورت بگیرد.

خواست دیگر این جریان‌ها، سهم داشتن مهاجرین و بیجا شده‌گان در انتخابات پیش‌رو بود که به باور آنها، هر افغان حق دارند رای بدهند و حکومت و کمیسیون انتخابات این مسأله را نباید نادیده بگیرد.

در این نشست، عبدالستار خواصی نماینده کنونی مجلس گفت، در صورتی می‌توانیم از ضایع شدن رای جلوگیری کنیم که به خواست احزاب و ائتلاف‌های سیاسی اهمیت داده شود. اقای خواصی گفت:” باید به احزاب و ائتلاف‌ها اهمیت داده شود، رای قابل انتقال باشد. این گونه رای هیچ کسی ضایع نمی‌شود مثل انتخابات قبلی که بیست دو درصد رای مردم ضایع شد و این خواست مشروع احزاب است و عمل کردن به آن احترام به حقوق مردم است.”

احزاب سیاسی در نشست امروز همچنان گفتند که هر افغان باید حق کاندید شدن و رای دادن داشته باشند و حکومت باید تا انتخابات زمینه دست رسی مردم به انتخابات را در تمام نقاط افغانستان فراهم سازد.

این نماینده مردم اهمیت حضور احزاب و جریان‌های سیاسی را در انتخابات و حزبی ساختن انتخابات را برای پارلمان آینده و آینده مردم افغانستان مفید عنوان کرد.

نماینده‌گان احزاب در این نشست، احزاب و جریان‌های سیاسی را یکی از سه شریک اصلی انتخابات عنوان کرده و گفتند، درصورتی که احزاب با کمیسیون انتخابات همکار نباشند، انتخابات در افغانستان برگزار شده نمی تواند.

اسدالله سعادی نماینده‌ یکی از احزاب در این نشست گفت:” وقتی یکی از سه شریک اصلی انتخابات یعنی احزاب همکاری نکند، واضح است که این پروسه با چالش روبه‌رو می‌شود. کمیسیون انتخابات مجبور است خواست احزاب را در نظر بگیرد.”

آقای سعادی تأکید دارد، وقتی خواست‌های مشروع و قانونی احزاب در نظر گرفته نشود، آنها در همکاری شان با کمیسیون انتخابات تجدید نظر خواهند کرد.

او در مورد خواست احزاب گفت:” خواستی را که احزاب مطرح کرده است به لحاظ عملی و  تخنیکی هیچ گونه تعییر اساسی را به وجود نمی‌آورد و بار سیاسی را بر دولت و کمیسیون انتخابات تحمیل نمی‌کند که بگویند این خواست باید وقت تر مطرح می‌شد. در ضمن این خواست تازه مطرح نشده است و یکی از تعهدات دولت در روند آوردن اصلاحات انتخاباتی بود.”

این احزاب از حکومت و کمیسیون‌های انتخابات خواست که هنوز وقت است و بیایند روی این مساله با احزاب سیاسی گفتگو کنند تا به یک راه  حل برسند. بشیر احمد تینج نماینده حزب جنبش اسلامی گفت:”طرح های ما اصولی و قانونی است و هنوز هم وقت است که باید بحث شود روی این مساله. حکومت و کمیسیون انتخابات باید راه منطقی‌تر پیش بگیرد و ما می‌دانیم که کمیسیون انتخابات و حکومت حساسیت این موضوع را درک می‌کند.”

داکتر مهدی از اعضای برجسته جمعیت اسلامی در این نشست گفت، انتخابات باید خودش مشکل گشا باشد نه این که پروسه انتخابات مشکل آفرین شود. آقای مهدی گفت:” شرایطی را که ما مطرح کردیم به خاطر شفافیت در انتخابات است و باور کامل داریم که شرایط ما اگر قبول نشود و در نظر گرفته نشود، انتخابات بهتر از ۲۰۱۴ نخواهیم داشت.”

این خواست‌ها در حالی مطرح می‌گردد که روز گذشته روند ثبت نام افراد واجد شرایط رای دهی در سراسر افغانستان آغاز شد و پیش از این کمیسیون مستقل انتخابات، ۲۸ میزان سال روان را روز برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولایتی اعلام کرده اند. رییس جمهورغنی روز گذشته در برنامه آغاز ثبت نام رای دهنده‌گان گفت، به هیچ حزب و گروه سیاسی اجازه مداخله در انتخابات داده نخواهد شد.

انتخابات در افغانستان از جنجالی‌ترین پروسه‌های بزرگ سیاسی است که با نگرانی گسترده‌ای مردم افغانستان بابت برگزار نشدن اش روبه‌رو است. بسیارها حکومت را متهم می‌کنند که در پی مهندسی انتخابات اند و با تأخیر در برگزاری انتخابات تلاش دارند، نتیجه انتخابات را آنگونه که خود شان می‌خواهند مهندسی و مدیریت کنند.

رازق اختیاربیگ

هم رسانی