ریگ روان در کاپیسا، اسرار آمیز و شگفت انگیز

۲۶ حمل ۱۳۹۷ هشدار

در دارازی سه دهه‌ی پسین، افغانستان و شهروندانش آنقدر درگیر ناملایمات زندگی بوده‌اند که کمتر فرصت پیش آمده تا از شگفتی‌های این سرزمین، لذت ببرند.

در کنار ده‌ها مکان و آثار شگفت‌انگیز افغانستان چون بودای بزرگ بامیان؛ در همین نزدیکی‌های کابل، در ولایت کاپیسا، افزون بر طبیعت‌ زیبایش مکان حیرت آور نیز وجود دارد که همه ساله، شمار زیادی از شهروندان را برای بازدید از این مکان به وسوسه می‌اندازد.

در گوشه‌ای از کاپیسا و نزدیک به رود صیاد، کوهی قرار دارد که گویا ملافه‌ی کوچکی بر بخشی از آن پهن شده است. این ملافه، ریگ‌های نرم و روانی است که تا باشند‌ه‌گان این منطقه روستایی به یاد دارند، در آنجا بوده است؛ بدون اینکه حجم و مقدار آن کم و زیاد شده باشد.

بازدیدکننده‌گان با دشواری زیاد، تلاش می‌کنند تا خودشان را به بالاترین نقطه‌ی این ریگ‌های روان برسانند تا از آنجا با لغزیدن، دویدن و یا هم چون توپی غلطان، دوباره به دامنه کوه سرازیر شوند. هر بازدید کننده با چنین اقدامی، مقدار زیادی از این ریگ‌های نرم و روان را با خود به دامنه‌ی کوه پایین می‌کنند. اما آنچه عجیب است اینکه از مقدار این ریگ که هیچ منبعی در فراز کوه نیز ندارد، هیچ‌گاهی کم نمی‌شود.

در مورد منبع، راز بقا و پایداری این ریگ‌ها که بنام “ریگ ‌روان” مشهور شده است، حکایت‌های متفاوتی وجود دارد. بیشتر باشنده‌گان این منطقه روستایی به این کوه و به این ریگ‌ها به چشم یک پدیده‌ی جادویی و خارق‌العاده‌ می‌بینند که گویا ریگ‌ها توانایی بازگشت به دامان این کوه را دارند. حتی اگر ده‌ها کیلومتر از این مکان دورتر نیز برده شوند.

اما برخی از جوانان و نسل نو این منطقه، که دانشگاه را پشت‌سر گذشتانده‌اند باورمندند که نه جادویی درکار است و نه این ریگ‌ها خارق‌العاده اند، بلکه قانون و نظم طبیعت این ریگ‌ها را برای سال‌های دراز در بخشی از این کوه نگه‌داشته است. این جوانان تاکید می‌کنند که مقدار ریگی که توسط بازدیدکننده‌گان به دامنه کوه پایین آورده می‌شود، دوباره توسط وزش باد به بالای کوه و در جای مشخص‌اش انتقال داده می‌شود. اما آنچه که همین جوانان نیز پاسخی برای آن ندارند، این است که چطور این ریگ‌ها تنها در یک نقطه ویژه دوباره جمع می‌شوند و چرا باد این ریگ‎ها را به دیگر بخش‌های کوه جا به جا نمی‌کند.

پاسخ‌اش هرچه باشد که ما نیز نمی‌دانیم، ریگ‌ روان در ولایت کاپیسا سال‌هاست که نه تنها باشنده‌گان کاپیسا را بل بیشتر بازدید‌کننده‌گان را متعجب کرده است. ریگ‌هایی که در گذشته نیز همین‌گونه بوده، هنوز هم است و شاید برای سال‌های زیادی اینگونه باقی بماند؛ اسرارآمیز و شگفت‌انگیز!

زکریا حسنی

هم رسانی