آمار ثبت نام رای دهنده‌گان، غیرشفاف و متناقص است

۱۳ ثور ۱۳۹۷ هشدار

گزارشی که از سوی، “مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک” به نشر رسیده نشان می‌دهد که آمار ثبت نام رای دهنده‌گان که از سویی کمیسیون مستقل انتخابات به نشر می‌رسد، غیر شفاف و متناقص است.

 یافته‌های پیک نشان می‌دهد که شمار مراکز رأی‌دهی برای انتخابات پارلمانی ۲۰۱۸، تقریباً یک هزار بیشتر از شمار این مرکزها در سال ۲۰۱۴ است، اما کمیسیون انتخابات در مورد شمار حقیقی مراکز رأی‌دهی سال ۲۰۱۴، پنهان کاری می کند.

یافته‌های این نهاد نشان می‌دهد:”در حالی‌که کمیسیون انتخابات تعداد مراکز رای‌دهی انتخابات سال ۲۰۱۴ را ۷۱۸۰ مرکز گزارش می‌دهد، اما در ویب‌سایت رسمی این کمیسیون تعداد مراکز رای‌دهی در دور دوم انتخابات ۶۳۶۵ مرکز آمده‌است.”

مسوولان کمیسیون انتخابات، پذیرفته اند که آمار نشر شده روی ویب‌سات این کمیسیون نادرست است.

در حالی‌که تمامی اسناد دست داشته مانند اعلامیه‌های رسانه‌ای کمیسیون مستقل انتخابات، ویب‌سایت کمیسیون و گزارش‌های رسانه‌های داخلی و بین‌المللی نشان می‌دهد که تنها ۶،۳۶۵ مرکز رای دهی در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴ باز بودند، حالا کمیسیون انتخابات رقمی متفاوت را ارائه می‌کند: ۷۱۸۰ مرکز.

یکی از اعضای کنونی کمیسیون مستقل انتخابات که خواست از او در این گزارش نام‌برده نشود، به پیک گفته است: “در دور اول انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴م ۶۷۷۵ مرکز رأی‌دهی پلان شده بود و ۶۴۲۳ مرکز باز گردید، اما در روند دوم انتخابات ۲۰۱۴م به تعداد ۶۳۶۵ مرکز رأی‌دهی پلان شده بود، ولی در روز رأی‌دهی ۶۱۷۲ مرکز باز گردیده بود.”

پس این رقم ۷۱۸۰ مرکز بیانگر تعداد مراکز رأی‌دهی در هیچ‌کدام از دو دور انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۴م نیست.

معلوم نیست که این تفاوت‌های آماری، آیا ناشی از یک اشتباه محض اداری در کمیسیون است یا این که دلایلی دیگری دارد.

کمیسیون مستقل انتخابات برای انتخابات پارلمانی سال ۱۳۹۷ به تعداد ۷۳۵۵ مرکز در نظر گرفته است. یعنی حدود هزار مرکز بیشت‌تر از شمار مراکزی که در دور نخست انتخابات ۲۰۱۴م باز بودند. ظاهرا توجیه افزایش هزار مرکز تازه، در شرایطی که وضع امنیتی نسبت به ۲۰۱۴م بهبود نیافته است، دشوار به نظر می‌رسد. ولی اگر صحت رقم ۷۱۸۰مرکز را که حالا کمیسیون در مورد مراکز رأی‌دهی ۲۰۱۴م بیان می کند بپذیریم، افزایش کم‌تر از دوصد مرکز خیلی سوال برانگیز نیست.

ارزیابی‌های پیک از آمار مراکز رای دهی در انتخابات پارلمانی سال روان خورشیدی نشان می دهد که تعداد مراکز ایجاد شده در انتخابات سال روان، به‌طور میان‌گین تا ۱۶ درصد در مقایسه با انتخابات گذشته افزایش یافته است. این آمار در برخی از ولایت‌ها، به‌ویژه ولایت‌های ناامن، تا صد در صد افزایش یافته است.

هرچند مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات، دلیل کاهش و افزایش مراکز رای‌دهی برای انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی سال روان خورشیدی را، دسترسی آسان و مشارکت هرچه بیش‌تر شهروندان در روز انتخابات می‌دانند؛ اما برخی‌از نماینده‌های مردم در شورای ملی، کاهش مراکز رای دهی در ولایت‌های نسبتا امن و افزایش این مراکز در ولایت‌های ناامن را به‌دیده‌ی شک می‌نگرند.

نهادهای داخلی ناظر انتخابات در افغانستان نیز، کاهش و افزایش مراکز رای‌دهی را پرسش‌برانگیز دانسته و تأکید دارند که کار مسلکی در این زمینه، صورت نگرفته‌است.

اطلاع‌رسانی غیز شفاف و غیر دقیق از چگونگی روند ثبت نام رأی‌دهنده‌ها از ۲۵ حمل تااکنون، پرسش دیگری‌ست که بر شک و تردید‌های مردم و آگاهان امور افزوده‌است.

جاوید روستاپور

هم رسانی