در یک هفته گذشته ۱۰۰ نیروی امنیتی در ولایت بدخشان کشته شدند

۱۷ ثور ۱۳۹۷ هشدار

یک عضو مجلس نماینده‌گان می‌گوید، به دلیل نرسیدن کمک هوایی به نیروهای مستقر در خط نبرد در بخش‌های از ولایت بدخشان، در جریان هفتۀ گذشته، ۱۰۰ تن از نیروهای امنیتی کشته شده اند.

 فوزیه کوفی نماینده‌ مردم بدخشان در نشست روز دوشنبه که مسوولان دفاعی و استخباراتی به این نشست احضار شده بودند، گفت که در یک‌هفته گذشته ۱۰۰ نیروی ارتش، پولیس ملی و پولیس محلی در ولسوالی‌های کوهستان، تشکان، راغستان و شهدای این ولایت که چندین روز در محاصره  طالبان بودند و کمک‌های هوای برای شان نرسید کشته شده اند.

این عضو مجلس مدعی شد که در روزهای که این نیروها در محاصره طالبان بودند و کمک‌هوایی برای شان نرسید، ” اسناد دارد که نشان می‌دهد چرخ‌بال‌های وزارت دفاع کاندیدان انتخابات پارلمانی را از یک ولسوالی به ولسوالی دیگر در بدخشان انتقال می‌دادند.”

این عضو مجلس نماینده‌گان به افزایش حملات گروه طالبان پس از اعلام جنگ بهاری این گروه تحت نام  “حملات الخندق” اشاره کرده  گفت که وزارت دفاع در دفع حملات بهاری طالبان، برنامه مشخص ندارد و این بی‌برنامه‌گی سبب افزایش تلفات نیروهای دفاعی و امنیتی در میدان‌های نبرد شده است.

در جریان هفته گذشته گروه طالبان بر چهار ولسوالی‌های راغستان، تشکان، شهدا و کوهستان، هفت حمله تهاجمی کردند که در این حملات، مرکز ولسوالی‌کوهستان و چندین روستا در ولسوالی‌های راغستان و تشکان را به کنترل خود درآوردند، هرچند نیروهای امنیتی پس از یک‌شبانه روز موفق به باز پس گیری مرکز ولسوالی کوهستان از دست طالبان شدند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که، افزون بر کشته شدن ۱۰۰ نیروی امنیتی در پی این حملات طالبان، افراد این گروه، ده‌ها میل سلاح سبک و سنگین و هزاران مرمی از ذخیره‌گاه مهمات فرماندهی پولیس ولسوالی کوهستان و پاسگاه‌های امنیتی که در ولسوالی‌های تشکان و راغستان تصرف کرده بودند، به دست آورده اند.

گروه طالبان در ولسوالی کوهستان ولایت بدخشان جسد ۵ سرباز پولیس ملی و محلی که در جنگ  کشته شده بودند را قطعه قطعه کردند.

طالبان پس از اعلام حملات بهاری شان تحرکات خود در ولایت‌های که نیروهای شان فعالیت دارند را افزایش داده اند، اما نیروهای امنیتی و دفاعی این کشور نیز در ضد حمله‌ای، تلفاتی جدی بر این گروه  وارد کرده اند.

ارقام آمار تلفات گروه طالبان در مقایسه به تلفات نیروهای ارتش و پولیس در میدان‌های جنگ چند برابر است.

با این حال این بار نخست نیست که اداره‌های امنیتی و دفاعی افغانستان به نداشتن برنامه متهم می‌شوند؛ بی‌برنامه‌گی که عامل افزایش تلفات نیروهای ارتش و پولیس در میدان‌های جنگ پنداشته می‌شود.

 جاوید روستاپور

هم رسانی