نتیجۀ نشست سه‌جانبه عالمان دین در اندونیزیا؛ حملات انتحاری خلاف اصول دین اسلام است

۲۲ ثور ۱۳۹۷ هشدار

نشست علمای افغانستان، پاکستان و اندونیزیا، با سخن‌رانی جوکو ویدودو، رییس جمهور اندونیزیا در شهر اوگور در نزدیکی شهر جاکارتا پایتخت این کشور آغاز  روز چهارشبنه آغاز شد و برای سه روز در باره یافتن راه حل و پایان دادن به جنگ افغانستان اشتراک کننده‌گان بحث و گفت‌وگو کردند.

رئیس جمهوری اندونیزیا، در مراسم افتتاح این نشست، گفت که کشورش در راستایی صلح حکومت افغانستان با گروه طالبان هم‌کار خواهد بود و از این روند پشتی‌بانی می‌کند.

او از اشتراک کننده‌گان  این نشست ” عالمان دین” خواست که برای برقراری تامین صلح در افغانستان گام جدی بردارند.

این نشست پس از سه روز بحث و گفت‌و گو روز جمعه(۲۱ثور) با صدور یک قطع‌نامه‌ای در مورد صلح افغانستان به پایان رسید.

عالمان دین افغانستان و پاکستان و اندونیزیا در این نشست روی چگونگی آوردن صلح در افغانستان و ناروا خواندن حملات انتحاری گروه طالبان که بیشتر غیرنظامیان در این کشور را قربانی می‌گیرد بحث و گفت‌وگو کرده و انجام این حملات را خلاف دین اسلام خواندند.

در بخشی قطع‌نامه که در پایان این نشست، اشتراک کننده‌گان صادر کردند، آمده است که علمای دین کشورهای افغانستان، اندونیزیا و کشور پاکستان،  “در نشست سه جانبه روی تهدیدات که شهروندان افغانستان و نقاط دیگر جهان به آن مواجه اند بحث کردیم.”

در ماده نهم این قطع‌نامه تاکید شده است: “ما علمای دینی افغانستان، اندونیزیا و پاکستان یک بار دیگر پافشاری می‌نماییم که خشونت و تروریزم باید با هیچ دین، ملت، تمدن و قوم ارتباط داده نشود، چون افراطیت خشونت‌بار و تروریزم که در آن حملات انتحاری و خشونت‌علیه افراد ملکی شامل می‌باشد، در تصادم با اصول دین مقدس اسلام قرار دارد.”

در بخشی دیگری این قطع‌نامه آمده است که پیام اساسی اسلام، صلح، ترحم، و مهربانی است وبه همین منظور ما عالمان دین کشورهای افغانستان، پاکستان و اندونیزیا، بر صلح و اخوت اسلامی تاکید کرده بار و دیگر خشونت و تروریزم را تقبیح می‌نماییم که اقدام همچو حملات در دین اسلام جای ندارد و از نظر دین کاملآ مردود است.

در این نشست سه‌جانبه، عالمان دین، صلح را “امر الهی” عنوان کرده و از پیشنهاد صلح رییس جمهور افغانستان که در ماه فبروری ۲۰۱۸ در نشست دوم “پروسه کابل” به گروه طالبان پیشنهاد شد، حمیات خود را اعلام کرده اند.
اشتراک کننده‌گان این نشست هم‌چنان از گروه طالبان خواسته اند که با در نظر داشت این که شرایط لازم برای صلح در افغانستان مهیا شده است، مذاکرات مستقیم را آغاز را با دولت افغانستان آغاز نمایند.
این نخستین نشست سه جانبه عالمان دین، سه کشور است که برای یافتن راه حل جنگ افغانستان به میزبانی اندونیزیا برگزار ‌گردید.

در این نشست، سه جانبه، ۱۶ تن از عالمان دین افغانستان، ۲۰ تن از عالمان دین از کشور پاکستان و ۱۶ تن از عالمان دین از کشور میزبان” اندونیزیا” اشتراک کرده بودند و برای سه روز در مورد پایان دادن به جنگ افغانستان یافتن یک راه حل بحث و گفت‌گو کردند.

جاوید روستاپور

هم رسانی