چخانسوری به داکتر عبدالله: بزرگان حکومت باید مسئولانه حرف بزنند

۲۴ ثور ۱۳۹۷ هشدار

هارون چخانسوری سخن‌گوی ریاست جمهوری ادعای داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت مبنی بر مداخله ارگ در کار کمیسیون مستقل انتخابات را بی اساس خوانده و آن را اتهام عنوان کرد.

آقای چخانسوری که امروز دوشنبه(۲۴ثور) ساعات پس از نشست شورای وزیران، در نشست خبری در کابل گفت، کسانی در قبال کشور مسوولیت دارند، نباید در موارد حساس اتهام وارد کنند. او گفت: ” بزرگانی که می‌گویند، کمیشنران از سوی ارگ تهدید می‌شوند، جرئت اخلاقی افشای آن را نیز داشته باشند.”

او تاکید کرد: “رئیس جمهور هیچ وقت به صورت فردی یا گروهی با اعضای کمیسیون انتخابات جلسه برگزار نمی‌کند و در نشست‌های که اعضای کمیسیون انتخابات با رئیس جمهور داشته اند، سفیران نماینده‌گان نهادهای بین المللی و مسوولان حکومتی نیز در این نشست‌ها اشتراک داشته اند و مسایل هم که در این نشست‌ها مطرح شده در جمع بوده است.”

او افزود که کمیسیون انتخابات افغانستان مطابق قانون اساسی یک نهاد مستقل است و هیچ کس به‌شمول رییس جمهور در کار این نهاد مداخله نکرده و نمی‌کند.

آقای عبدالله، در نشست شورای وزیران گفت که چهار عضو کمیسیون مستقل انتخابات که با درج استکیر بر روی کاپی شناسنامه‌ها مخالفت دارند، با تهدید روبه‌رو هستند.

او تاکید کرد: “هیچ کس حق ندارد اعضای کمیسیون انتخابات را تهدید کند، این نقطه پایان پروسۀ مردم سالاری خواهد بود. اعضای این کمیسیون شکایت دارند که زیر تهدید قرار دارند و تحت فشار مسایل بالای‌شان تحمیل می‌شود. با آن‌که تصمیم در این باره از صلاحیت کمیسیون است، اما قرار است که با فشار بالای آن‌ها قبولانده شوند، تا اعضای کمیسیون نصب استیکر یا کوچک شدن حوزه انتخاباتی را قبول کنند.”

سخن‌گوی رییس جمهور اما، تصریح کرد که موضوع نصب استکیر در کاپی شناسنامه‌ها پیش‌نهاد خود کمیسیون مستقل انتخابات بود و آنچه در رسانه‌ها از جریان نشست اعضای کمیسیون انتخابات با رئیس جمهور نشر شد، صورت پیش‌نهاد کمیسیون انتخابات بود نه اعلامیۀ ارگ ریاست جمهوری، اما رسانه از این موضوع برداشت نادرست و به جای آن که صورت پیشنهاد کمیسیون انتخابات را نشر کنند آن را به نام اعلامیۀ ارگ به نشر رساندند.

آقای چخانسوری به موضوع افزایش ناامنی‌ها اشاره کرده گفت، نگرانی‌ها در خصوص این که ناامنی‌ها پروسه انتخابات را با مشکل روبرو خواهد ساخت به زودی بر طرف می‌شود، زیرا رئیس جمهور این روزها بیشتر اوقات خود را در رابطه به تأمین امنیت انتخابات با مسئولان امنیتی و دفاعی سپری می‌کند و طرح‌های بسیار جامعه در دو – سه هفته گذشته روی دست گرفته شده که با عملی شدن آن‌ها مساله نگرانی از افزایش ناامنی‌ها برطرف خواهد شد.

مسأله نصب استیکر بر کاپی شناسنامه‌ها که از سوی کمیسیون انتخابات به دلیل رفع تهدیدهای امنیتی مطرح شد و در برخی مراکز ثبت نام رای دهنده‌گان نیز این برنامه عملی جریان دارد و هم‌چنان افزایش ناامنی‌ها در افغانستان دو موضوعی اند که ناظران انتخاباتی آن را زمینه ساز تقلب در انتخابات پارلمانی عنوان می‌کنند.

شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان نیز نصب استیکر بر روی کاپی شناسنامه‌ها را محضک خوانده می‌گویند، کمیسیون انتخابات با این کار زمینه تقلب در انتخابات پیش رو را مساعد می‌سازد.

عبدال‌رووف ابراهیمی رییس مجلس نماینده‌گان می‌گوید، شهروندان افغانستان انتظار دارند که دولت تدابیر جدی روی دست گیرد تا انتخابات به دور از تقلب برگزار شود، اما روشی را که حکومت و کمیسیون انتخابات روی دست گرفته به روی کاپی شناسنامه‌ها استکیر نصب می‌کند، زمینه ساز تقلب در انتخابات است.

فوزیه کوفی عضو مجلس‌نماینده‌گان، در نشست عمومی امروز مجلس گفت: “کسانی که طرف‌دار نصب استیکر در کاپی شناسنامه‌ها هستند، می‌خواهند بحران را در انتخابات آینده به وجود بیاورند، اما با این روش در روز انتخابات ۵۰ میلیون رای استفاده خواهد شد که شرم بزرگ برای حکومت خواهد بود.”

پس از اغاز رسمی روند توزیع شناسنامه‌های الکترونیک، از سوی رئیس جمهور، بار دیگر اختلاف‌ها میان رئیس جمهور و رئیس اجرایی بالا گرفت.

آقای عبدالله مخالفت خود با توزیع شناسنامه‌های الکترونیک با درج واژه ” افغان” در این شناسنامه‌ها را رسمأ اعلام کرد و گفت که این روند از آغاز با بحران مشروعیت روبه‌روست و پیامد آن را به دوش نمی‌گیرد. اما مساله تهدید اعضای کمیسیون نتخابات، دومین مورد است  اختلاف‌ها میان ارگ و سپیدار را بیشتر می‌سازد.

جاوید روستاپور

هم رسانی