مجلس نمایندگان: انتخابات پیش‌رو خالی از تقلب نخواهد بود

۲۴ ثور ۱۳۹۷ هشدار

اعضای مجلس نمایندگان بار دیگر درنشست عمومی از نصب استیکر در کاپی شناس‌نامه‌ها انتقاد کرده و تاکید کردند که ادامۀ این روند زمینۀ تقلب‌های گسترده را در انتخابات پیش رو فراهم می‌کند. درنشست عمومی امروز دوشنبه(۲۴ثور) شماری از نمایندگان ادعا کردند که  اعضای کمیسیون مستقل انتخابات برای جلوگیری از تقلب در انتخابات هیج‌گونه کارشیوه‌ای ندارند.

 سایمه خوگیانی، عضو مجلس نمایندگان می‌گوید که کمیشنران کمیسیون انتخابات، بی صلاحیت اند و تمام استخدام‌ها در این کمیسیون براساس سلیقه‌های شخصی صورت می‌گیرد. به باور اعضای مجلس نمایندگان، کمیسیون مستقل انتخابات تاکنون هیج‌گونه‌ برنامه مشخص برای برگزاری انتخابات شورای ملی و شورای ولسوالی‌ها ندارد.

دیگر اعضای مجلس نیز با انتقاد از کارکرد کمیسیون انتخابات باورمندند که زمان اندکی برای برگزاری انتخابات باقی مانده است، اما تاکید می‌کنند که هنوز کمیسیون انتخابات نتوانسته رؤسای ولایتی این کمیسیون را معرفی کند.

شماری دیگر از نمایندگان مجلس نصب استیکر برکاپی‌های شناس‌نامه را یک مشکل بزرگ برای برگزاری انتخابات شفاف می‌دانند. عبدالروف ابراهیمی، رئیس مجلس نمایندگان به این باور است که نصب برچسب بر شناس‌نامه‌ها تنش‌ها را زیاد تر می‌سازد. او در این مورد تاکید کرد:” اگر انتخابات بار دیگر به شکل‌های گذشته برگزارشود، دیگر چیزی به نام قانون درافغانستان نخواهیم داشت.”

فوزیه کوفی، نماینده بدخشان در مجلس نیز  باانتقاد از نصب برچسپ بر کاپی شناسنامه‌ها می‌گوید که اگر این روند اجرایی شود، در روز انتخابات بیش از ۵۰ میلیون رای دهنده خواهیم داشت.

این درحالی است که روز گذشته شهلاحق، سرپرست دارالانشاء کمیسیون مستقل انتخابات نیز به دلیل مخالفت با نصب برچسپ بر کاپی شناسنامه‌ها استعفا داد.

درکنار این نگرانی‌ها شمار دیگر از نمایندگان مجلس از دخالت‌های سران حکومت وحدت ملی در کار کمیسیون انتخابات انتقاد می‌کنند. ناهید فرید، عضو مجلس در نشست امروز گفت که دخالت ارگ در امور انتخابات قابل قبول نیست. به گفته بانو فرید، ریاست جمهوری در تمام عملکردها و تصمیم‌گیری‌های کمیسیون انتخابات دخالت می‌کند.

این درحالی است که رئیس اجرایی حکومت در نشست امروز شورای وزیران نیز در مورد خبر استعفای اعضای کمیسیون انتخابات سخن گفت و تاکید کرد که چهار عضو کمیسیون انتخابات که با درج استیکر برروی کاپی شناس‌نامه‌ها مخالفت دارند، از سوی بعضی‌ها با تهدید روبه‌رو هستند.

رئیس اجرایی تاکید کرد که هیچ کس حق تهدید کمیشنران کمیسیون انتخابات و مداخله در امور انتخابات را ندارد.

نگرانی اعضای مجلس در حالی از نصب استیکر بر کاپی شناس‌نامه‌ها بالا گرفت که حکومت و کمیسیون انتخابات اخیرا برای رفع نگرانی‌های مردم افغانستان طرح بدیل را ارائه کرد، که بربنیاد این طرح به جای نصب استیکر در شناس‌نامه‌های اصلی در کاپی تذکره ها صورت می‌گرفت، اما دیده می‌شود که این اقدام گسخته‌گی‌های زیادی را در میان مردم، نمایندگان مجلس و حتا مسوولان حکومت درپی داشته است.

 رازق اختیاربیگ

هم رسانی