وزارت داخله: فراه سقوط نمی‌کند، عملیات نیروهای ویژه و کوماندو بر علیه طالبان آغاز شد

۲۵ ثور ۱۳۹۷ هشدار

وزارت داخله از آغاز عملیات نیروهای ویژه پولیس و کوماندو در داخل شهر فراه بر ضد گروه طالبان خبر داده است. وزارت داخله در اعلامیه‌ای خبری گفته است که :”دهشت افگنان، ساعت ۲:۰۰ شب گذشته، با استفاده از خانه‌های مسکونی، از استقامت شمال بر حومه‌های شهر فراه حمله کردند که با مقاومت شدید نیروهای امنیتی کشور روبرو شدند.”

این وزارت گفته است که نیروهای ویژه پولیس، کماندوهای ارتش در ولایت فراه حضور گسترده دارند و عملیات ضد دهشت افگنی را در ساحات ناامن نیز آغاز کرده اند و از حمایت نیروهای هوایی نیز برخوردار اند.

وزارت داخله همچنان گفته است که در این حمله تا هنوز شش سرباز امنیتی کشته شده و چند تن دیگر زخمی شده اند.

وزارت دفاع نیز لحظات پیش از آغاز حملات نیروهای امنیتی تازه نفس بر ضد طالبان خبر داده بود. به گفتۀ وزارت دفاع، طالبان صبح امروز از شمال ولایت فراه، از منطقه پاسگاه ریگی بر فرقه ۷۰ سابقه حملات شان را آغاز کردند. وزارت دفاع گفته است که جنگ‌جویان طالبان، در قسمت های مناطق فرقه ۷۰، دروازه های غرب شهر فراه و مناطق راه ۵۱۷، با مقاومت جدی نیروهای ارتش رو به رو اند و تا حالا ۸ تن شان کشته شده اند.

اما گزارش‌های از ولایت فراه حاکی از آن است که گروه طالبان در این حملات گسترده و تهاجمی شان دست آوردهای جدی داشته اند. این گروه حوزه سوم امنیتی پولیس فراه را تصرف کرده و گفته می‌شود که آمر حوزه و شماری از سربازان پولیس در این حوزه را کشته اند.

همچنان در ویدیویی که از سوی طالبان نشر شده است مشخص می گردد که جنگ‌جویان این گروه، یک مرکز نظامی را تصرف کرده و یک افسر پولیس را نیز بازداشت نموده اند.

در کنار این، عکس‌های در شبکه‌های اجتماعی به نشر رسیده اند که جنگ‌جویان طالبان را به صورت گسترده در حومه های شهر فراه نشان می‌دهند.

این گروه همچنان شماری از وسایل نظامی را به دست آورده آورده و برخی های دیگر را نیز آتش زده اند. گروه طالبان ساعت دونیم بامداد امروز از چند طرف بر مرکز ولایت فراه حمله کرده اند.

ساعاتی پیش گزارش زخمی شدن آمر امنیت فراه به رسانه‌ها رسیده بود، اما وزارت داخله این مساله را تأیید نمی‌کند.

فرید بختور رئیس شورای ولایتی فراه به رسانه‌ها گفته است که گروه طالبان تا اطراف ساختمان امنیت ملی رسیده اند و چندین پاسگاه را از کنترل نیروهای امنیتی خارج ساخته است. اقای بختور گفته است که جنگ در ساختمان امنیت ملی میان نیروهای امنیتی ادامه دارد.

خبرنگار هشدار در حوزه جنوب غرب به نقل از منابعی در ولایت فراه می‌گوید، سربازان پولیس ساعتی پیش ساختمان فرماندهی پولیس این ولایت را نیز ترک کرده اند، خبری که وزارت داخله آن را نمی‌پذیرد.

طالبان با انتشار خبرنامه‌ای ادعا کرده که بخش ها مهم فراه را تصرف کرده اند.

گزارش‌های نیز از رسیدن نیروهای کوماندی ارتش به فراه خبر داده اند که صبح امروز میدان هوایی نظامی شیندند را به مقصد شهر فراه ترک کرده بودند.

ولایت فراه در غرب افغانستان از ولایت‌های به شدت ناامن است. سال گذشته افزایش ناامنی ها در این ولایت سبب شد که والی پیشین آن از مقامش استعفا بدهد. گروه طالبان سال گذشته نیز چندین بار این ولایت تا مرز سقوط رساند اما دوباره این حملات از سوی نیروهای امنیتی سرکوب شد.

فراه همچنان شاهد بیشتر تلفات نیروهای امنیتی به ویژه کوماندوهای ارتش بوده است. گروه طالبان دست کم در شش ماه اخیر، سه بار توانسته اند به نیروهای کوماندو تلفات بسیار جدی وارد کنند. تحلیل گران نظامی و نماینده‌گان مجلس، مدیران ارشد نهادهای امنیتی به ویژه وزیر دفاع را متهم به ناتوانی مدیرت جنگ می‌کنند.

هنوز مشخص نیست چه اتفاقی در ولایت فراه رخ خواهد داد.

رازق اختیاربیگ

هم رسانی