نی: حکومت باید امنیت خبرنگاران را در ولایت فراه تامین کند

۲۵ ثور ۱۳۹۷ هشدار

نی‌یا نهاد حامی رسانه‌های آزاد افغانستان پس از حمله گروه ‌طالبان به ولایت فراه گفته است که مسوولان امنیتی موظف اند تا امنیت خبرنگاران را دراین ولایت تامین کنند.

در خبرنامه‌ای که امروز سه‌شنبه(۲۵ثور) از سوی نهاد حامی رسانه‌های افغانستان به نشر رسیده، آمده است که در نتیجه حمله گروه طالبان به ولایت فراه، تمامی رسانه‌های دیداری و شنیداری این ولایت از نشرات باز مانده است و خبرنگاران و مسوولان رسانه‌های این ولایت همه‌ ساختمان‌های رسانه‌هایشان را ترک کرده اند.

در خبرنامه‌ای نی آمده است که حکومت افغانستان و مسوولان امنیتی مسول اند تا امنیت خبرنگاران را در این ولایت تامین کنند، زیرا امنیت خبرنگاران و کارمندان رسانه‌یی در فراه با خطر مواجه است.

نی گفته است که شماری از رسانه‌های محلی در ولایت فراه با نزدیک شدن صدای جنگ، نشرات شان را به گونه‌ی موقت متوقف کرده اند. در بخشی از این اعلامیه آمده است که مسوولان رسانه‌یی به نی گفته اند که آنان نگران جان خودشان و خانواده‌هایشان هستند. آنان تاکید کرده اند که نگران سرمایه گذاری های‌شان هستند.

‌نی از حکومت می‌خواهد تا امنیت خبرنگاران و خانواده‌‌های‌شان را تامین کنند، و نشود که یک‌بار دیگر جنگ از خانواده رسانه‌های افغانستان قربانی بگیرد.

این نهاد تاکید کرده است که حکومت افغانستان و نهادهای امنیتی مسوول تمام خسارات وارده به خبرنگارا است و در صورت وقوع کدام حادثه، نهادهای امنیتی در برابر مردم پاسخ‌گو هستند.

گفته می‌شود که در حال حاضر پنج دستگاه رادیویی، دوکانال تلویزیونی و چندین رسانۀ چاپی در ولایت فراه نشرات دارند.
این نگرانی‌ها در حالی بالا می‌گیرد از ابتدای سال جاری خورشیدی تا اکنون بیشتر از ۱۰ خبرنگار در کابل، کندهار و خوست کشته شده اند.

مرسل دهاتی

هم رسانی