در ولسوالی درزاب جوزجان انتخابات برگزار نخواهد شد

۲۶ ثور ۱۳۹۷ هشدار

مسوولان دفتر ساحوی کمیسیون مستقل انتخابات در ولایت جوزجان می‌گویند، به دلیل تهدیدهای امنیتی در چهار ولسوالی این ولایت تااکنون موفق به بازگشایی مراکز ثبت نام رای دهنده‌گان  نشده اند.

امان الله حبیبی رئیس کمیسیون انتخابات ولایت جوزجان به هشدار گفت که به دلیل تهدیدهای امنیتی در ولسوالی‌های مردیان، قرقین و خم‌آب تا هنوز نتوانسته اند مراکز ثبت نام رای دهنده‌گان را باز کنند و هم‌چنان در ولسوالی درزاب این ولایت که بیشتر مخالفان مسلح حکومت فعالیت دارند به احتمال زیاد تا آخر پروسه ثبت نام موفق به باز کردن مراکز ثبت نام نشوند.

آقای حبیبی افزود که مواد ثبت نام به مراکز ثبت نام این سه ولسوالی‌ آماده است و باید این مواد از طریق هوا انتقال داده شود، اما به دلیل ملاحظاتی که مسوولان امنیتی جوزجان دارند تااکنون مواد برای مراکز ثبت نام انتقال داده نشده است.

رئیس کمیسیون انتخابات جوزجان تصریح کرد که در مجموع ۱۲۹ مرکز ثبت نام در این ولایت قرار بود ایجاد شود که از این میان ۳۱ مرکز آن در شهر شبرغان است و متباقی در ولسوالی‌ها خواهند بود، اما به دلیل تهدیدهای امنیتی و فعالیت مخالفان مسلح حکومت در برخی ولسوالی‌های این ولایت، ممکن است شماری از این مراکز تا پایان پروسه ثبت نام بسته بمانند.

با وجودی که عبدال‌حفیظ خاشی آمر امنیت فرماندهی پولیس جوزجان، اما به رسانه‌ها گفته است که چهار ولسوالی که تااکنون مواد ثبت نام انتخابات انتقال داده نشده اند، به زودی اکمال خواهند شد.

اما حلیمه صدف عضو شورای ولایتی جوزجان گفته است، اگر نیروهای امنیتی عملیات تصفیه‌یی را در بخش‌های ناامن این ولایت راه اندازی نکند، احتمال آن وجود دارد که به دلیل افزایش ناامنی‌ها انتخابات در این ولایت برگزار نشود.

او تاکید کرده است که نخست این که امنیت جان کسانی که خود را کاندید می‌کنند تامین نیست و دوم کارمندان کمسیون انتخابات با تهدیدهای بسیار جدی روبه‌رو هستند و دیگر این که تعداد بسیار اندک مردم به دلیل تهدیدهای امنیتی در پروسه ثبت نام رای دهنده‌گان اشتراک می‌کنند، بنأ در چنین شرایطی دشوار است که انتخابات در جوزجان برگزار شود.

حدود یک هفته پیش افراد گروه طالبان در ولسوالی‌های مردیان و خماب کارمندان مراکز ثبت نام رای دهنده‌گان را تهدید کرده و از آن‌ها ضمانت گرفته اند که برای این پروسه کار نکنند.

جوزجان در شمال افغانستان از ولایت‌های به شدت ناامن است که افزون به فعالیت گروه طالبان در برخی ولسوالی این ولایت، گروه داعش نیز فعالیت دارند.

جاوید روستاپور

هم رسانی