وزارت دفاع به گونۀ غیر قانونی آهن‌پاره‌هایش را به فروش رسانده است

۱۳ جوزا ۱۳۹۷ هشدار

مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک در یک تحقیق تازه دریافته است که آهن‌پاره های وزارت دفاع، به گونه غیر قانونی لیلام شده و به فروش رسیده است.

پیک در این گزارش خود نوشته است که آهن‌پاره‌های وزارت دفاع ملی به ارزش مجموعی ۳۲۲ میلیون افغانی، بدون هیچ گونه روشِ قانونی به شرکت خان استیل به فروش رسیده است.

بر اساس این گزارش، یک قرار داد فروش آهن‌پاره‌های وزارت دفاع ملی، بدون هیچ رفتن به دواطلبی و یا طی مراحل پروسه تدارکات، به شرکت ذوب آهن خان استیل داده شده است. این آهن‌ها، شامل وسایط تخریب شده نظامی است که به اساس گفتۀ وزارت دفاع، مقدار محموعی آن ۳۲۲۶۰ تُن بوده است.

وزارت دفاع ملی دو ماه پیش در خبرنامه‌ای گفته است که این قرار داد به منظور جلوگیری از قاچاق آهن‌پاره های این وزارت به بیرون از کشور صورت گرفته است و هدف آنها نیز با این کار حمایت از سکتور خصوصی و صنعت کاران است.

پیک نوشته است که هر تُن این آهن در بدل ۱۰ هزار افغانی به شرکت خان استیل به فروش رسیده است و ارزش مجموعی آن به بیش از ۳۲۲ میلیون افغانی می‌رسد. پیک به نقل از کارخانه داران دیگر در شهر کابل نوشته است که کمترین قیمت این دست آهن‌پاره‌ها در بازار ۱۵ هزار افغانی و بلند ترین نرخ آن تا ۲۱ هزار افغانی می‌رسد؛ در حالی‌که وزارت دفاع این مقدار آهن را به ارزش ۱۰ هزار افغانی در هر تن به شرکت خان استیل به فروش رسانده است.

پیک نوشته است که شماری نیز مقدار این آهن‌پاره‌ها را به مراتب بیشتر از آن چیزی می‌دانند که وزارت دفاع آن را در خبرنامه اش یاد آوری کرده است. دیده‌بان شفافیت افغانستان و شماری از  اعضای شورای ملی و همچنان اتحادیه کارخانه‌ داران ذوب آهنگ، این کار وزارت دفاع را غیر قانونی خوانده اند.

پیک نوشته است ادراه‌ی تدارکات ملی منظوری و اجرای این قرار داد را از صلاحیت های داخلی وزارت دفاع دانسته و گفته است که به همین دلیل این قرارداد شامل دیتابیس قراردادهای این وزارت نیست. این قرارداد ظاهرن بر اساس پیشنهاد وزارت دفاع و حکم ریاست جمهوری منظور و اجرا شده است؛ اما وزارت دفاع و شرکت خان استیل،  از چگونگی این قرار داد اسناد قانونی به دست نمی‌دهند.

پیک نوشته است که وزارت دفاع حاضر نشده است سند قانونی فروش این آهن‌پاره ها را به خبرنگار این مرکز بدهد. شرکت خان استیل نیز هیچ گونه سندی را برای مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک ارائه نکرده است.

این درحالیست که وزارت دفاع پیش از این نیز مقدار ۴۳۴۲ تُن آهن‌پاره های مربوط به قول اردوی ۲۰۷ ظفر را به اساس فیصله شورای عالی اقتصادی به کارخانۀ ذوب آهن کابل فولاد به فروش رسانده است که از چگونگی لیلام و یا تدارکات این قرار داد نیز اسنادی ارائه نمی‌کند.

در کنار این، بر اساس این گزارش، تفاوت در نحوه چگونگی قرار داد نیز میان صحبت های مقام های وزارت دفاع و شرکت خان استیل وجود دارد. وزارت دفاع به خبرنگار پیک گفته است که این قرار داد به اساس روش قرار داد باز به شرکت خان استیل داده شده است، در حالی که شرکت خان استیل گفته است آنها این قرار داد را با روش منبع واحد به دست آورده اند.

کارخانه ذوب آهن خان استیل، در سال ۱۳۹۴ خورشیدی با سرمایه ابتدایی ۲۵ میلیون دالر در شهرک صنعتی پلچرخی کابل به کار آغاز کرده است. این شرکت در حال حاضر ۶۰۰ کارگر داخلی و ۱۰۰ کارگر ترکی، هندی و ایران دارد و روزانه بشتر از ۲۰۰ تُن سیخ گول تولید می‌کند.

رازق اختیاربیگ

هم رسانی