سیگار: حکومت افغانستان نتوانسته است جلو فساد قدرمندان را بگیرد

۱۷ جوزا ۱۳۹۷ هشدار

سیگار یا اداره بازرس ویژه امریکا در امور بازسازی افغانستان در گزارش تازه اش گفته است که حکومت افغانستان تا حد زیادی نتوانسته است تا جلو فساد زورمندان را در این کشور بگیرد.

درگزارشِ این اداره که روز گذشته چهارشنبه(۱۶جوزا) نشر شده آمده است که تلاش‌های در بخش مبارزه با فساد اداری در افغانستان صورت گرفته است، اما این تلاش‌ها بیشتر با مشکلات ظرفیتی، منابع و نبود فعالیت برضد قدرتمندان روبه‌رو است.

سیگار نگاشته است که حکومت افغانستان تا حدی برای عملی ساختن میکانیزم مبارزه با فساد تلاش کرده است، اما در بعضی حالات میکانیزمی که برای مبارزه با فساد بکار برده شده است با معیارهای بین المللی برابری نداشته است و از همین جهت تلاش‌های دولت را زیر سوال می‌برد.

بربنیاد این گزارش وزارت دفاع افغانستان به عنوان بزرگ‌ترین وزارت، در بخش مبارزه با فساد اداری هیج‌گونه استراتیزی واضح نداشته است. بازرس ویژه امریکا در امور بازسازی افغانستان تاکید کرده است مبارزه با فساد اداری تنها در سطوح پایین حکومت وجود دارد، اما هیج‌گاهی جلو فساد افراد بلند پایۀ گرفته نشده است و نهادهای قضایی و امنیتی تنها افراد پایین رتبه را مورد بازپرس قرار داده اند.

در این گزارش آمده است که اگر حکومت افغانستان نتواند کسانی که را فساد گسترده مالی را مرتکب می‌شوند، مورد پیگرد قانونی قرار بدهد، دامنۀ فساد در افغانستان گسترده تر از حال خواهد شد.

در بخشی از این گزارش آمده است که یک نمونه از ناتوانی حکومت در مبارزه با فساد این بوده است که یک جنرال پیشین وزارت داخله افغانستان که به فساد اداری محکوم شده است، بدون این‌که مورد پیگرد قانونی قرار گیرد، آزادانه در شهر گشت و گزار می‌کند. حکومت افغانستان تا حال در مورد این گزارش ابراز نظر نکرده است.

سیگار در حالی گزارش تازه‌اش را نشر کرده است که چندی پیش جان ساپکو، بازرس ویژه امریکا در امور بازسازی افغانستان گفته بود که فساد امکان برنده شدن جنگ با تروریزم را با خطر روبه‌رو می‌کند.

آقای ساپکو تاکید کرده است که بیشتر پول‌های که اتحادیه اروپا برای مبارزه با فساد به افغانستان کمک کرده است به منظور کمپاین های انتخاباتی استفاده می‌شود تا این که در مبارزه علیه فساد اداری مصرف شود.

امریکا نزدیک به یک تریلیون دالر را برای تقویت نظام در افغانستان و آموزش نیروهای امنیتی کمک کرده است، اما هنوز هم افغانستان در رده چهار کشور فاسد جهان قرار دارد.

رازق اختیاربیگ

هم رسانی