پاسخ به آتش بس حکومت؛ طالبان بیشتر از ۴۰ سرباز پولیس محلی و ارتش را در کندز و هرات کشتند

۱۹ جوزا ۱۳۹۷ هشدار

منابع امنیتی در ولایت شمالی کندز می‌گویند، در حمله جنگ‌جویان طالبان بر پاسگاه‌های امنیتی در ولسوالی قلعه زال ولایت کندز، چهار پاسگاه امنیتی سقوط کرده و دست کم ۲۴ سرباز پولیس محلی و خیزش مردمی کشته شده اند.

انعام الدین رحمانی سخن‌گوی پولیس کندز با تأیید این خبر می‌گوید که در این حملۀ طالبان در روستای کلخ تپه ولسوالی قلعه زال به شمول سه فرمانده پولیس محلی و خیزش مردمی، ۲۴ تن کشته شده اند.

این حمله چند روز مانده به آغاز آتش بس از سوی حکومت افغانستان در مقابل گروه طالبان صورت گرفته است. هر چند این گروه نیز در پاسخ به درخواست آتش بس حکومت، سه روز عید را در مقابل نیروهای امنیتی افغانستان آتش بس اعلام کرده است.

از سوی دیگر امین الله آیدین عضو شورای ولایتی کندز نیز به هشدار می‌گوید، طالبان مسلح حدود ساعت ۲ بامداد امروز شنبه (۱۹جوزا) بر پاسگاه‌های نیروهای خیزش مردمی و پولیس محلی حمله کرده و چهار پاسگاه را سقوط داده اند.

آقای آیدین گفت، در این حمله گروه طالبان بیش از ۲۰ تن از نیروهای خیزش مردمی کشته شدند. در میان کشته شده‌گان، برادر نبی گیچی فرمانده پولیس محلی در کندز نیز شامل است.

این عضو شورای ولایت کندز می‌گوید، در این حمله مقدار زیادی سلاح و مهمات نیروهای امنیتی، خیزش مردمی و پولیس محلی نیز به دست طالبان افتاده است. نبی گیچی، فرمانده پولیس محلی و نیروهای خیزش مردمی در ولسوالی قلعه زال کندز است و از چهره‌های مشهور ضد طالبان در شمال شرق افغانستان به شمار می‌رود.

پیش از این نیز گروه طالبان چندین بار، با راه اندازی عملیات گروهی و تهاجمی برای کشتن این فرمانده محلی تلاش کردند، اما موفق نشدند.

طالبان با ارسال پیامی به خبرنگاران گفته است که در این حمله ۲۵ سرباز پولیس محلی را کشته اند.

از سوی دیگر گزارش ها از غرب افغانستان حاکی از آن است که گروه طالبان شب گذشته در منطقه عزیز آباد ولسوالی شندند هرات، ۱۸ سرباز ارتش را کشته اند. وزارت دفاع هنوز در این مورد چیزی نگفته است، اما منابع امنیتی در ولایت هرات به رسانه‌های گفته اند که گروه طالبان در حمله به نیروهای ارتش، تلفاتی به این نیروهای وارد کرده اند.

شکیبا سعیدی

هم رسانی