علی احمد عثمانی: حکومت باید به سیستم احترام بگذارد و اجازه بدهد وزارت‌ها کار کند

۲۰ جوزا ۱۳۹۷ هشدار

علی احمد عثمانی، وزیر انرژی وآب می‌گوید که حکومت باید به سیستم احترام بگذارد و اجازه بدهد تا وزارت خانه‌ها کارهای خود را پیش‌ ببرند.

آقای عثمانی که امروز یک‌شنبه(۲۰ جوزا) در جریان امضای قرارداد تولید برق سولر ولایت دایکندی در کابل گفت که وزارت انرژی و آب در قسمت تولید، توزیع و انتقال انرژی دست‌آوردهای زیاد داشته است و این دست‌آورد ها تنها مختص به یک و یا چندی ولایت نمی‌شود، بلکه به گفته‌ی او شامل تمام افغانستان می‌گردد.

آقای عثمان گفت:”بخشی اعظم از خوشبنی‌ها که از حکومت وحدت ملی وجود دارد، مربوط به دستاوردهای وزارت انرژی و آب است.”

وزیر انرژی و آب افغانستان همچنان می‌گوید، که حکومت وحدت ملی باید زمینۀ سرمایه گذاری در بخش انرژی را در اولویت کاری خود قرار دهد، زیرا که مردم افغانستان به منابع انرژی نیاز جدی دارند.

اوتصریح کرد که حکومت باید جلو دخالت‌های غیر قانونی را در قسمت سکتور انرژی بگیرد و بگذارد که پروژه‌ها به صورت طبیعی تطبیق شوند، ورنه این امر سبب خواهد که نه تنها سکتور انرژی پیش‌رفت نمی‌کند که سبب متوقف شدن آن نیز می‌شود.

قرار داد پروژه برق سولری ۵٫۵ میگاوات برق در ولایت دایکندی، میان وزارت انرژی و آب و شرکت شواانگ دینگ گروپ امضا شد و قرار است در مدت دو سال این پروژه به بهره برداری برسد. هزینه مجموعی این پروژه سیزده میلیون و هفتاد هزار دالر امریکایی است و از بودجه ملی دولت افغانستان تمویل می‌گردد.

به دلیل دور واقع شدن ولسوالی‌های ولایت دایکندی، این پروژه قرار است در ۷ ساحه جداگانه در چهار ولسوالی این ولایت که شامل ولسوالی، نیلی، شهرستانف میرامور و اشترلی می‌گردد، ساخته تطبیق گردد.

به گفته‌ای آقای عثمانی وزرات انرژی وآب در یک سال گذشته دست‌اوردهای زیادی در بخش خودکفایی و تطبیق پروژه‌ها داشته است. او افزود که چندین پروژه در ولایات خوست، کندهار، پکتیا درحال کار است و در آینده‌های نه چندان دور به بهره برداری می‌رسند.

وزیر انرژی و آب از مشکلاتی که بر سر راه آنان وجود دارد گفت و افزود که کارمندان و انجنیران این وزارت با مشکلات فراوان پروژه‌های را در نقاط مختلف کشور سروی می‌کنند و گرمی و سردی را نمی‌شناسند.  ین

او در حالی امروز قرار داد تولید برق سولری در ولایت دایکندی را امضا کرد، که روز گذشته رئیس جمهور در یک فرمانی او را برکنار و به جایش یکی معینان این وزارت را به عنوان سرپرست تعیین کرد. کاری که با مخالفت عبدالله عبدالله رئیس اجرایی روبه‌رو شد و آقای عبدالله دستور دارد که وزیر انرژی و آب به کارش ادامه بدهد.

ریاست اجراییه در واکنش به این تصمم ارگ در اعلامیه‌ای گفته است:” تصمیم در مورد سرنوشت کاری آقای عثمانی پس از بازگشت رئیس جمهور افغانستان از سفر چین و مطابق با روحیه‌ی حکومت وحدت ملی اتخاذ می‌گردد.”

رازق اختیاربیگ

هم رسانی