رئیس اجرایی: اعمال نفوذ مشاوران نباید کارکرد وزیران را زیر تأثیر قرار دهد

۲۱ جوزا ۱۳۹۷ هشدار

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی می‌گوید نهادها در افغانستان براساس قانون اساسی ایجاده شده و وزرا نیز به عنوان کسانی که در رهبری این نهادها قرار دارند، باید مورد احترام باشند.
آقای عبدالله که امروز دوشنبه(۲۱جوزا) در نشست شورای وزیران صحبت می‌کرد گفت که دست‌آورد وزیران ومسئولان نهادهای حکومتی نباید فراموش شود، بلکه باید از آنان تقدیر شود. او افزود:” اعمال نفوذ مشاوران نباید سبب خدشه‌دار شدن کارکردهای یک وزیر گردد و آنان را تحت تاثیر قرار دهد.”

این حرفهای آقای عبدالله ظاهرن متوجه رئیس جمهور غنی بود که به نحوی از سوی رئیس اجرایی متهم به برخورد تعبیض آمیز با کارمندان ارشد حکومتی شد. آقای عبدالله هر چند از رئیس جمهور غنی نام نبرد، اما هدف او در واقع جنجال اخیر بودی که میان رئیس جمهور غنی و وزیر انرژی و آب به میان آمده است.

آقای عبدالله هشدار گونه افزود که در این اواخر ما شاهد یک سری اقدامات تبعیض آمیز علیه شماری از مسئولان حکومتی بوده ایم که ادامۀ این‌گونه مسایل بی‌پاسخ نخواهد ماند.
عصانیت آقای عبدالله ناشی از اقدام رئیس جمهور غنی در  روز شبنه هفته روان بودکه با یک فرمان علی احمد عثمانی، وزیر انرژی و آب را از وظیفه‌اش برکنار کرد و معین این وزارت را به عنوان سرپرست به جای او تعیین کرد.
اما رئیس اجرایی در واکنش به این کار آقای غنی دوباره وزیر انرژی و آب را به وظیفه اش ابقا کرد و روز گذشته نیز وزیر برکنار شده انرژی و آب، چند قرار داد در بخش انرژی را به ارزش بیست میلیون دالر در کابل امضا کرد.

رئیس اجرایی امروز در نشست شورای وزیران تصریح کرد که در قانون اساسی افغانستان عزل و نصب یک امر معمول است و در تفاهم‌نامه تشکیل حکومت وحدت ملی نیز صراحت دارد، اما به گفته‌ای آقای عبدالله این تصمیم باید آبرو و عزت وزیران را خدشته دار نکند.

به گفته‌ی آقای عبدالله حکومت باید جلو مشاورانی که درکار یک وزارت سلیقه‌ی برخورد می‌کند را بگیرد وگرنه ادامۀ کار آنها سبب به میان آمدن تعصب و فساد می‌شود. او افزود:” دربعضی موارد این مداخلات سبب شده است که برخی از مشاورین با تمام «دار و ندار شان» آن‌چنان رفته‌اند که حتی کسی آدرس آنان را نمی‌دانند.”

او تاکید کرد که همکاری مشاورین در نهادها و وزارت خانه‌ها قابل ستایش است، اما دیده می‌شود که نقش آنان تعریف شده است و ما شاهد آن هستیم.

این حرفهای آقای عبدالله ظاهرن اشاره به مداخلات آقای قیومی مشاور ارشد اقتصادی رئیس جمهور است که گفته می‌شود مداخلات این مشاور ارشد، سبب تیره شدن روابط وزیر انرژی و آب با رئیس جمهور غنی شده است.

این اولین بار نیست که مقام‌های رهبری حکومت افغانستان از اطرافیان رئیس جمهور انتقاد می‌کنند و آن‌ها را متهم به رفتارهای تبعیض آمیز و خلاف مصلحت عمومی افغانستان می‌نمایند. پیش از این جنرال دوستم نیز بارها از اطرافیان رئیس جمهور انتقاد کرد که فرا تر از صلاحیت های شان کار می‌کنند، انتقادهای که سبب ایجاد اختلافات بسیار جدی میان ارگ و معاون اول حکومت شد و در نهایت به تبعید آقای دوستم انجامید.

رئیس اجرایی در نشست امروز گفت، که ما مسئول هستم امنیت مردم را بگیریم و به جنگ کنونی نقطه پایان دهیم، زیرا که جنگ به نفع دشمنان مردم افغانستان است.

هنوز مشخص نیست که سرنوشت وزیر انرژی و آب به کجا می‎کشد، هر چند رئیس اجرایی روز شنبه و ساعاتی پس از فرمان رئیس جمهور گفته بود پس از آمدن آقای غنی از چین، در این مورد با  او صحبت خواهد کرد.

رازق اختیاربیگ

هم رسانی