حمله انتحاری در کابل بیشتر از ۴۰ کشته و زخمی بر جای گذاشت

۲۱ جوزا ۱۳۹۷ هشدار

در حمله انتحاری امروز در مقابل دروازه وزارت احیا و انکشاف دهات، بیشتر از ۱۰ نفر کشته و بیشتر از ۳۰ نفر زخمی شدند. وزارت صحت عامه گفته است که تا هنوز ۱۲ کشته و ۳۱ زخمی از حمله امروز کابل به شفاخانه‌ها انتقال یافته اند.

حمله حدود ساعت یک پس از چاشت امروز رخ داد، زمانی که کارمندان این وزارت می‌خواستند به سمت خانه‌های شان بروند. پولیس کابل می‌گوید حمله امروز در حوزه ششم، انتحاری بوده و هدف نیز کارمندان غیر نظامی وزارت احیا و انکشاف دهات.

سخن‌گوی پولیس کابل هرچند آمار دقیق از تلفات این رویداد ارائه نمی‌کند، اما تأکید دارد که احتمالا این حمله تلفات زیادی داشته باشد، زیرا در زمانی حمله صورت گرفته است که کارمندان این وزارت تازه از کار مرخص شده بودند می خواستند به خانه‌های شان بروند.

شاهدان عینی این حمله را بسیار قدرت مند عنوان کرده و گفته اند که پس از انفجار توته‌های گوشت و دست و پای افراد هر طرف افتاده بودند و در میان زخمی‌ها و کشته شده‌گان زنان همراه با کودکان شان نیز بوده اند.

وزار انکشاف دهات در حوزه ششم امنیتی شهر کابل موقعیت دارد و در کنار این وزارت، یک بخشی از دادستانی کل افغانستان و کمیسیون مستقل حقوق بشر نیز موقعیت دارد.

پولیس راه‌های منتهی به محل رویداد را مسدود کرده است. انفجار در در ورودی وزارت انکشاف دهات رخ داده است. این حمله چند ساعت مانده به آغاز آتش بس از سوی رئیس جمهور در مقابل طالبان رخ داده است.

هر چند طالبان تنها سه روز عید را آتش بس در مقابل نیروهای امنیتی اعلام کرده اند، اما به نظر می‌رسد این گروه تا رسیدن روزهای عید حملات انتحاری و گروهی دیگری را نیز در کابل و دیگر ولایت های افغانستان راه اندازی کنند.

این حمله چند دو ساعت پس از یک انفجار دیگر در حوزه چهارم امنیتی شهر کابل رخ داد که در آن یک نفر کشته شده و سه تن دیگر زخمی شدند. حدود ساعت یازده و نیم پیش از چاشت امروز، یک انفجار در یک خانه مسکونی در حوزه چهارم امنیتی پولیس شهر کابل رخ داده است.

پولیس کابل به هشدار گفت، در این انفجار یک تن کشته شده و سه نفر زخم برداشته اند و پولیس یک مقداد مواد انفجاری را از محل انفجار به دست آورده است.

سخنگوی پولیس کابل افزود احتمال این وجود دارد که افراد کشته و زخمی مربوط به گروه های تروریستی باشند که پلان حمله بر کدام نقطه شهر کابل را داشتند، اما پیش از انجام حمله، مواد همراه شان منفجر شده است.

این دو رویداد در کابل، پس از حمله یک حمله گروهی ناکام بر ریاست معارف در ولایت ننگرهار رخ داد. صبح امروز چهار مهاجم انتحاری بر ساختمان ریاست معارف ولایت ننگرهار حمله کردند. حمله نخست با یک انتحاری آغاز شد و سپس سه مهاجم دیگر به داخل ساختمان ریاست معارف شده و ساعتی پس از حمله، همگی از سوی نیروهای امنیتی از پای درآورده شدند.

حمله به ریاست معارف ولایت ننگرهار، هیچ گونه تلفاتی از نیروهای امنیتی و غیر نظامیان نداشته است و تنها چند نفر به گونه سطحی زخمی شده اند. اما نیروهای امنیتی موفق شدند که سه مهاجم که به داخل ساختمان ریاست معارف شده بودند را به راحتی از پای در بیاورند.

رازق اختیاربیگ

هم رسانی