در دیدار قمر باجوا با رئیس جمهور بر عملی شدن برنامه عمل افغانستان و پاکستان تأکید شد

۲۲ جوزا ۱۳۹۷ هشدار

قمر باجوا رئیس ستاد ارتش پاکستان در سفرش به کابل، با رئیس جمهور غنی و شماری از مقام‌های ارشد حکومت افغانستان دیدار کرد. در این دیدار که امروز دو شنبه (۲۲جوزا) در ارگ ریاست جمهوری صورت گفت، افغانستان خواستار اجرای برنامه عمل افغانستان و پاکستان شد.

برنامه عمل افغانستان و پاکستان بر محور تأمین صلح در افغانستان و منطقه و همبستگی میان دو کشور شکل گرفته است و هر دو کشور توافق کره اند که در آوردن صلح در افغانستان همکاری نزدیک داشته باشند.

ارگ ریاست جمهوری در اعلامیه‌ای گفته است که در این دیدار روی تطبیق و اجرایی شدن برنامه عمل افغانستان و پاکستان برای صلح و همبستگی، مبارزه با تروریزم، کاهش خشونت‌ها و مذاکرات صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها بحث و گفتگو شده است.

این سفر به درخواست رئیس جمهور غنی صورت گرفته است. گفتگوها روی برنامه عمل افغانستان و پاکستان از سال گذشته به این طرف میان حکومت کابل و اسلام آباد جریان دارد. سه هفته پیش، حکومت افغانستان هیأت ارشد امنیتی را با ریاست محمد حنیف اتمر که در آن وزیر امور داخله و رئیس امنیت ملی نیز حضور داشت، به پاکستان فرستاد تا روی این موضوعات با رئیس ارتش و دیگر مقام های نظامی پاکستان گفتگو کنند.

حکومت افغانستان باور دارد که با اجرایی شدن این برنامه، مشکلات امنیتی و تاریخی میان افغانستان و پاکستان باید حل شود. ارگ ریاست جمهوری گفته است که خواست حکومت افغانستان از پاکستان این است که مواردی که در این برنامه روی آن توافق شده است، عملی گردد.

حکومت افغانستان ریشۀ بخش بزرگ از ناامنی‌ها در افغانستان را در پاکستان می‌داند و باور دارد که اگر حکومت پاکستان صادقانه با افغانستان همکاری نماید، مشکلات امنیتی در افغانستان حل خواهد شد.

برنامه عمل سندی است که در آن پاکستان متعهد شده است که از روند صلح افغانستان به رهبری و مالکیت افغان‌ها حمایت می‌کند. کابل و اسلام آباد به گونه مشترک با ناامنی و عوامل ناامنی در افغانستان مبارزه می‌کنند و هر دو کشور متعهد اند که گروه‌های تروریستی از خاک دو کشور برای ناامن ساختن افغانستان و پاکستان استفاده نکنند.

در این برنامه همچنان هر دو کشور معهد شده اند که حریم هوایی همدیگر را احترام بگذارند. البته این بخش پس از آن جدی تر شد که ارتش پاکستان بارها به خاک افغانستان راکت شلیک کرده و در اخرین مورد، هواپیماهای نظامی ارتش پاکستان مناطق شرقی افغانستان در ولایت کنر را بمباران کرد.

مواردی دیگر نیز در این برنامه گنجانیده شده است که در آن هر دو کشور تعهد کرده اند به مسایل داخلی یک دیگر مداخله نکنند و روابط نیک همسایه داری را حفظ نمایند.

هم رسانی