رئیس جمهور غنی به خبرنگاران کندهار اجازه تصویر برداری از رونمایی خرقۀ مبارک را نداد

۲۲ جوزا ۱۳۹۷ هشدار

اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، در سفری که روز دوشنبه به ولایت کندهار داشت، در یک اقدام بی‌پیشنه و نمادین به زیارت‌گاه “خرقه مبارک” رفت و عبای منسوب به محمد پیامبر اسلام در این زیارت‌گاه از صندوقی که در آن نگه‌داری می‌شود را باز کرد.

پیش از این، عبا منسوب به پیامبر اسلام را، ملامحمد عمر رهبر گروه طالبان در زمان حکومت این گروه، باز کرده بود و عالمانی دینی همراه‌اش، به او لقب “امیرالمونین” را داده بود. آقای غنی حد اقل در ۵۰ سال پسین، دومین مقام‌حکومتی پس از ملا عمر است که آن را باز می‌کند.

ریاست جمهوری افغانستان در خبرنامه‌ای نوشته است: ” در سفری که رئیس جمهور به ولایت کندهار داشت با هیأت همراه‌اش عبا پیامبر را باز کردند و مشترکا برای صلح و ثبات دایمی این کشور دعا نمودند.”

 اما در جریان بازدید رئیس جمهور غنی از زیارت‌گاه خرقۀ مبارک و رونمای عباء منسوب به پیامبر اسلام، برای خبرنگاران ولایت کندهار اجازه تصویر برداری داده نشد.

 این در حالیست که خبرنگاران کندهار، هفت ساعت در زیر آفتاب سوزان منتظر ماندند، تا از جریان رونمایی خرقه پیامبر اسلام توسط رئیس جمهور، گزارش تهیه کنند.

بر اساس ادعای خبرنگاران کندهار، در آخرین لحظاتی که رئیس جمهور وارد زیارت‌گاه خرقه شد، مسئولان مطبوعاتی رئیس جمهور به خبرنگارانی که به این مکان خواسته شده بودند، گفتند که متولیان این زیارت‌گاه اجازۀ ورود به داخل زیارت‌گاه را برای تصویر برداری نمی‌دهند.

صدیق الله توحیدی رئیس اجرایی کمیته مصئونیت خبرنگاران می‌گوید، این خلآ نشان می‌دهد که دفتر مطبوعاتی رئیس جمهور هیچ هم‌آهنگی ندارند و به رسانه‌ها و خبرنگاران ارزش قایل نیستند.

 آقای توحیدی تاکید می‌کند که هفت ساعت خبرنگاران در زیر آفتاب سوزان منتظر مانده اند، اما در آخرین لحظات برای آنان گفته می‌شود که اجازه تصویر برداری از سویی متولیان زیارت‌خرقه برای شان داده نشد. این قطعآ بی‌برنامه‌گی مسئولان مطبوعاتی رئیس جمهور را نشان می‌دهد و هم‌چنان بی‌باوری و ارزش قایل نشدن حکومت به خصوص رئیس جمهور و تیم‌او به آزادی بیان و فعالیت رسانه‌های آزاد را ثابت می‌سازد.

شاه حسین مرتضوی معاون سخن‌گوی ریاست جمهوری پس از انتقاد خبرنگاران افغانستان در واکنش به این اقدام ارگ ریاست جمهوری گفته است: “هم‌كاران محترم هيأت امناي محترم خرقه مبارك اجازه تصوير برداري از مراسم رو نمايي خرقه مبارك را ندادند، اميدوارم خبرنگاران محترم معذرت مارا هم قبول فرمايند.”

خبرنگاران ولایت کندهار، این برخورد مسئولان مطبوعاتی و سخن‌گویان رئیس جمهور غنی را بی احترامی و اهانت خوانده و آنان را به سهل انگاری و ارزش قایل نشدن به خبرنگاران متهم کرده اند.

در اعلامیه‌ای که از سوی خبرنگاران کندهار و همچنان “پرس کلپ” مرکز خبرنگاران افغانستان، نشر شده آمده است که این اقدام مسئولان مطبوعاتی رئیس جمهور غنی خلاف قانون حق دسترسی به اطلاعات افغانستان است.

اعلامیه افزوده است که اگر قرار بود، متولیان زیارت‌گاه خرقه، اجازاه ورود و تصویر برداری برای خبرنگاران را نمی‌دادند، مسئولان هماهنگ کننده مطبوعاتی رئیس جمهور باید قبلا آنان را در جریان قرار می‌دادند تا آنها هفت ساعت انتظار نمی‌کشیدند.

خبرنگاران ولایت کندهار هم‌چنان مدعی شده اند که پیش از این هیچ ممانعتی برای تصویر برداری از خرقه مبارک وجود نداشت.

تصاویری که از  جریان سخن‌رانی رئیس جمهور در خرقۀ مبارک، گرفته شده، نشان می‌دهد که برای تصویر برداران شخصی رئیس جمهور ممانعتی وجود نداشته است، و این مورد با آنچه ارگ ریاست جمهوری مبنی بر اجازه ندادن از سوی امنای خرقه مبارک مبنی بر اجازه نیافتن خبرنگاران ولایت کندهار ذکر کرده در تضاد است.

نی؛ نهاد حمایت کنندۀ رسانه‌های آزاد افغانستان با نشر اعلامیه‌ای گفته است که بر اساس قانون هیچ شخص و نهادی حق ندارد مانع تصویر برداری خبرنگاران و رسانه‌ها شود.

در اعلامیه‌ای نی به نقل از عبدال‌مجیب خلوتگر رئیس اجرایی این نهاد آمده است: “هیچ نهادی حق ندارد مانع دسترسی به اطلاعات به‌شمول تصویر‌برداری رسانه‌ها و خبرنگاران شود، در صورتی که هیات امنایِ خرقه مبارک در مورد قانون دسترسی به اطلاعات و حق دسترسی شهروندان نمی‌دانستند، رئیس جمهور و گروه مطبوعاتی‌اش به احتمال زیاد می‌دانستند و نباید دست به یک عمل غیرقانونی می‌زدند.”

نهاد نی  از ارگ ریاست جمهوری خواسته است، تا در این مورد وضاحت بدهد و نسبت به اهانتی که بر خبرنگاران کندهار انجام داده اند، از خبرنگاران معذرت بخواهد.

جاوید روستاپور

هم رسانی