ولسوالی کوهستان درفاریاب و قفلاتون در ولسوالی صیاد سرپل به دست طالبان سقوط کردند

۲۲ جوزا ۱۳۹۷ هشدار

مسئولان محلی ولایت فاریاب تأیید می‌کنند که مرکز ولسوالی کوهستان این ولایت به دست طالبان سقوط کرده است. عبدالمنان قاطع، عضو شورای ولایتی فاریاب  به هشدار می‌‎گوید که گروه طالبان شب گذشته بر مرکز ولسوالی کوهستان حمله گروهی کردند و در نتیجه عبدالرحمن فنا سرپرست این ولسوالی هم‌راه با هشت تن از نیروهای امنیتی کشته شدند و ۱۳ تن دیگر نیز زخم برداشته اند.

آقای قاطع می‌افزاید که نزدیک به ۲۰۰ تن از نیروهای امنیتی افغانستان از سوی طالبان در قلعه سعادت محاصره اند و این گروه توانسته در این حمله، چهار تن از نیروهای کماندو را اسیر کنند که از سرنوشت هیچ کدام آنها خبری در دست نیست.

به گفته‌ای او اگر حکومت برای نجات گیر مانده‌گان نیروهای کمکی روان نکند، نیروهای امنیتی که شامل پولیس، ارتش، و خیزش مردمی می‌باشند، همه‌گی کشته شده و یک فاجعه بشری در این ولایت رخ خواهد داد.

از سوی دیگر محیب الله، یک فرمانده خیزیش مردمی در ولایت فاریاب به هشدار می‌گوید که لولاش مرکز ولسوالی کوهستان این ولایت ساعت ۱ شب گذشته به دست طالبان سقوط کرده است. آقای محیب تاکید دارد که در درگیری میان نیروهای امنیتی و گروه طالبان ۳ سرباز پولیس، ۱ تن از نیروهای امنیت ملی، ۳ تن از نیروهای اردوی ملی کشته شدند.

این فرمانده خیزیش مردمی می‌گوید که اگر حکومت تا ساعات دیگر نیروی کمکی به این ولسوالی روان نکند، تمامی سربازان محاصره شده کشته خواهند شد.

لولاش مرکز ولسوالی کوهستان در ولایت فاریاب در چند ماه  اخیر، برای دومین بار به دست جنگ‌جویان گروه طالبان سقوط کره است و گروه طالبان بر بیشتر از ۷۰ درصد خاک این ولسوالی حاکم است. این ولسوالی با مناطق ناامن در ولایت بادغیس مرز مشترک دارد و از مناطق بسیار استراتیژیک و مهم برای گروه طالبان است.

در همین حال مسئولان امنیتی در ولایت سرپل نیز تایید کرده اند که منطقۀ قفلاتون در ولسوالی صیاد ولایت سرپل نیز به دست طالبان سقوط کرده است. حاجی مهدی، فرمانده خیزش مردمی ولایت سرپل در گفتگو با هشدار می‌گوید که گروه طالبان شب گذشته بالای نیروهای امنیتی در این ولسوالی حمله گروهی کرده اند که در نتیجه حمله طالبان قفلاتون یکی از مناطق استراتیژیک ولسوالی صیاد ولایت سرپل به دست طالبان سقوط کرده است.

آقای مهدی تاکید می‌کند که وضعیت امنیتی در این ولسوالی‌ها بسیار نگران کننده است و اگرحکومت توجه جدی به این ولایت نداشته باشد، طالبان شماری زیاد ازولسوالی‌ها را در این سقوط خواهند داد.

به گفته‌ای حاجی مهدی تااکنون ۱۳ تن از نیروهای اردوی ملی کشته شدند، و بیش از ۱۱ تن به شمول دو سرباز قطعه خاص و ۹ سرباز ارتش نیز زخم برداشته اند.

مسئولان امنیتی گفته اند که طالبان شماری زیادی از تجهیزات ارتش را که شامل داهشکه، هاوان و مقدار سلاح های سبک و سنگین دیگر را با خود برده اند.

قفلاتون در ولسوالی سرپل مانند منطقه میرزاولنگ این ولسوالی یک منطقه بسیار استراتیژیک برای گروه طالبان، داعش و نیروهای امنیتی است. منابع امنیتی محلی می‌گویند هر گروهی که این منطقه و میرزاولنگ را در دست داشته باشند، ولسوالی صیاد را در کنترل خواهند داشت.

این منطقه متشکل از چند دره صعب العبور است و به نظر می‌رسد پس گرفتن آن برای نیروهای امنیتی بسیار سنگین تمام خواهد شد.

حملات طالبان بر ولسوالی کوهستان ولایت فاریاب و سرپل در نخستین روز آتش بس صورت می‌گیرد که از سوی رئیس جمهور غنی در مقابل این گروه اعلام شده است.

رئیس جمهور روز پنج‌شنبه هفته پیش از ۲۷ رمضان تا پنجم عید سعید فطر در مقابل طالبان آتش بس اعلام کرد و به نیروهای امنیتی دستور داد، بر مواضع گروه طالبان در این مدت حمله نکنند.

هر چند گروه طالبان نیز در واکنش به این اقدام رئیس جمهور سه روز عید را آتش بس اعلام کرده است، اما این گروه از آن زمان تا هنوز بیشتر از ۱۲۰ سرباز امنیتی را در ولایت‌های فاریاب، سرپل، جوزجان، تخار، کندز، غزنی، کنر، هرات و چند ولایت دیگر  کشته اند. بیشتر تلفات به نیروهای امنیتی، در حملات گروهی طالبان در ولایت کندز، فاریاب، تخار، سرپل و هرات وارد شد است.

رازق اختیاربیگ و محراب الدین ابراهیمی

هم رسانی