افزایش حضور زنان در رأس اداره‌های حکومتی در بلخ

۲۲ جوزا ۱۳۹۷ هشدار

سلیمه مزاری چند هفته پیش، به عنوان ولسوال چارکنت گماشته شد. او این پست را از طریق رقابت آزاد به دست آورده است. یک بانوی جوان و درس خوانده، در یکی از ولسوالی‌های ولایت بلخ، که بیشتر مردم سنتی اند، قرار است حکومت کند.

سلیمه ۳۷ ساله است و بزرگ ترین درد‌اش محرومیت مردم این ولسوالی است که به گفتۀ او، نه سرک، نه آب آشامیدنی، نه خدمات ابتدایی دیگر زنده‌گی برای مردم این ولسوالی وجود دارد.

سلیمه می‌گوید، نخستین برنامه‌اش این است که ولسوالی چهارکنت را به مرکز ولایت بلخ یعنی شهر مزار شریف وصل کند.

مبارزه با فساد و رفع تبعیض علیه زنان در این ولسوالی دور دست از برنامه‌های دیگر خانم مزاری است. او، معتقد است که اگر زمینه کار و حقوق برابر زنان و مردان فراهم نشود، عدالت در جامعه تامین نخواهد شد و زمانی که این مشکل جدی وجود داشته باشد، زنان هم‌چنان بدون اعتماد به نفس باقی مانده و مورد خشونت قرار می‌گیرند.

ولسوالی چارکنت ولایت بلخ، در چهل کیلومتری مزار شریف مرکز ولایت بلخ در جنوب این ولایت موقعیت دارد. ولسوالی دور دست با مردمان فقیر و تهی دست. هیچ گونه نشانی از بازسازی و خدمات عمومی در این ولسوالی دیده نمی‌شود که در سال‌های گذشته به گونه زیر ساختی روی آن کار شده باشد.

سلیمه مزاری، اما باور دارد که اگر موفق شود و بتواند این ولسوالی را  به مرکز وصل کند و ارتباط چارکنت با مرکز ولایت بلخ آن‌گونه شود که از دیگر ولسوالی‌های بلخ است، زمینه‌های پیشرفت و توسعه نیز در آن فراهم خواهد شد.

این بانوی جوان، تحصیلات‌اش را در رشتۀ جامعه شناسی در یکی از دانشگاه‌های ایران به پایان رسانده است. او، می‌گوید، در جامعه‌ای که او ولسوال شده، باشنده‌گان‌اش به شدت سنتی هستند و احتمالا با دشواری‌های جدی روبه‌رو خواهد شد، اما مشکلات نباید سبب شود که شکست بخورد و تسلیم شود.

در گذشته‌ اکثرا ولسوالان، به قول معروف اشخاص محاسن سفید و یا بزرگان قومی بودند که مردم یک ولسوالی آن‌ها را به عنوان ولسوال قبول می‌کردند؛ اما اکنون شرایط فرق می‌کند. بیشتر فرصت به جوانان داده می‌شود و در این میان، اکنون برنامه‌ها این است که زنان نیز در رهبری این شهرستان‌ها فرصت داده شود.

 جمعی از زنان که برای حمایت و پشتیبانی و‌هم‌چنان مطرح کردن مشکلات شان به دفتر این ولسوال زن آمده اند، عدم خدمات اجتماعی، نداشتن سرک، درمان‌گاه، برق و آب آشامدنی را از مشکلات اساسی باشنده‌گان ولسوالی چارکنت عنوان می‌کند و تأکید دارند که برای بهبود وضعیت زنده‌گی باشنده‌گان این ولسوالی مدیریت سالم و قوی نیاز است.

خانم مزاری اما در میان این همه مشکلات و جنجال‌های که دامن گیر او و مردم این ولسوالی اند، خواهان هم‌کاری مسئولان حکومتی در قسمت تحقق یافتن برنامه‌هایش است، زیرا به باور او، با آن‌که به توانایی‌هایش باور دارد، اما به تنهایی و بدون حمایت حکومت دشوار است که همه چیز تحقق یابد.

 فساد اداری؛ پدیده‌ای که پس از تروریزم چالش جدی بر سر راه حکومت‌داری برای حکومت افغانستان پنداشته می‌شود و این پدیده از کابل پایتخت تا دور ترین نقاط این کشور در اداره‌های حکومتی ریشه دوانده است، مهم ترین دغدغۀ خانم مزاری را شکل داده است که باید از میان برداشته شود.

ولسوالی چارکنت نیز از پدیده فساد در به دور نمانده است و در بیشتر اداره‌های محلی این ولسوالی به پیمانۀ کلان فساد وجود دارد. بانو مزاری می‌گوید، مبارزه با فساد یکی دیگر برنامه‌های کاری‌اش است، زیرا تا زمانی که فساد وجود داشته باشد، پیشرفت و توسعه ناممکن است.

در کنار بانو مزاری که نخستین ولسوال زن در این ولایت شماری است، سعدیه اکرامی یکی دیگر از بانوان بلخی است که نزدیک به یک ماه می‌شود، به عنوان رئیس کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی در ولایت بلخ، گماشته شده است. او، پیش از این در بخش حقوق زنان کمیسیون حقوق بشر در زون شمال افغانستان کار می‌کرد.

مبارزه با فساد و آوردن اصلاحات، جلوگیری از تبعیض علیه زنان از اولویت‌های کاری‌اش در این اداره است. او می‌گوید، تلاش دارد تا مشارکت زنان را در اداره‌های حکومتی ولایت بلخ را بیشتر سازد. ظاهرن بخشی از اهداف این دو بانوی جوان به عنوان رهبران دو نهاد مهم دولتی، روی یک چیز متمرکز است، مبارزه با فساد و کمک به زنان برای حضور بیشتر در ادارات محلی دولتی در بلخ.

 بانو اکرامی برای آگاهی یافتن از مشکلات زنان کارمند در اداره‌های حکومتی، پرسش نامه‌های را آماده کرده که بانوان کارمند با پاسخ دادن به آن پرسش‌نامه‌ها، مشکلات خود را بیان می‌کنند. او، هم‌چنان به خاطر بهبود وضعیت کار در ولایت بلخ، برنامه‌های آگاهی دهی برای اداره‌ها و نهادهای مدنی روی دست دارد.

مسوولان حکومت محلی بلخ می‌گویند، تلاش دارند، تا حضور بانوان را در اداره‌های حکومتی این ولایت بیشتر سازند. محمد بشیر توحیدی معاون ولایت بلخ می‌گوید: “ما تصمیم داریم تا پس از این حضور زنان را در سطح رهبری اداره‌های حکومتی بیشتر سازیم.”

 بلخ در شمال افغانستان، از بزرگ‌ترین ولایت‌های این کشور است که نزدیک به دو میلیون جمعیت دارد. میزان مشارکت زنان در اداره‌های حکومتی در این ولایت، بیشتر از سایر ولایت‌های افغانستان است و هم‌چنان میزان زنان باسواد و درس خوانده در بلخ نسبت به اکثر ولایت‌های دیگر افغانستان و نسبت به همه ولایت‌های زون شمال و شمال‌شرق افغانستان بیشتر است.

 میزان مشارکت زنان در اداره‌های حکومتی و غیر حکومتی در مقایسه به اکثر ولایت‌های افغانستان بیشتر است و هنوز هم به گفتۀ مسئولان حکومتی این ولایت تلاش‌ها برای مشارکت بیشتر زنان در اداره‌های حکومتی جریان دارد.

بلخ از ولایت‌های نسبتآ امن در سطح افغانستان است، اما با این وجود هر از گاهی از خشونت علیه زنان، ازدواج‌های زیرسن و اجباری و هم‌چنان قتل‌ زنان در مناطق دور دست این ولایت از سویی نهادهای حقوق بشری و ریاست امور زنان ولایت بلخ به  ثبت رسیده است.

شکیبا سعیدی/ بلخ

هم رسانی