تنش لفظی میان هادی مسلمیار و احمد ضیا مسعود در مراسم یادبود از کشته شدن اعضای جنبش رستاخیز

۲۴ جوزا ۱۳۹۷ هشدار

احمد ضیا مسعود، نماینده پیشین رئیس جمهور غنی در امور اصلاحات و حکومت داری خوب می‌گوید که بهترین گزینه برای پایان دادن به مشکلات کنونی، برگزاری انتخابات شفاف است که آنهم در موجودیت رئیس جمهور غنی ناممکن خواهد بود.

آقای مسعود که امروز چهارشنبه(۲۴ جوزا) درمراسم یادبود از کشته شدن پسر محمد علم ایزدیار و چند عضو دیگر جنبش ستاخیز در کابل صبحت می‌کرد گفت، که بیش از ۵۰ درصد مردم افغانستان در فقر اقتصادی به سر می‌برند که این نتیجه‌ی همان انتخابات پرتقلب است.

به گفته‌ای آقای مسعود بی ثباتی که در نتیجه انتخابات گذشته ایجاد شده، سبب شده است که شماری از وابسته‌گان حزب جمعیت و اعضای جنبش ملی در شمال افغانستان بر علیه حکومت سلاح به دست بگیرند و علیه نظام بجنگند.

او گفت:”  این مشکلات زمانی حل می‌شود که انتخابات به گونه‌ی شفاف برگزار شود، اما رئیس جمهور غنی هرگز اجازه برگزاری انتخابات شفاف را نخواهد داد.”

آقای مسعود تنها عضو ارشد جمعیت اسلامی افغانستان بود که بر خلاف دیگر اعضای این حزب به عبدالله عبدالله پشت کرد و به حمایت از رئیس جمهور غنی در جریان مبارزات انتخاباتی پیوست. اما رئیس جمهور غنی سال گذشته آقای مسعود را به گونه تحقیر آمیز از وظیفه‌ای که به او داده بود، برکنار کرد و اعتراض آقای مسعود و هوادارانش هیچ راهی را نگرفت.

اما سخنان آقای مسعود در پیوند به این‌که رئیس جمهور غنی اجازه برگزاری انتخابات شفاف را نمی‌دهد با واکنش شدید فضل الهادی مسلم‌یار، رئیس مجلس سنا مواجه شد. آقای مسلم‌یار گفت که سیاسیون نباید سخنان تفرقه‌ برانگیز بزنند، زیرا این مسئله سبب جنگ و خشونت های قومی می‌شود.

آقای مسلم یار گفت:” اگر نظام قاتل است، اگر تقلب کردین، شما تقلب کردید و در تقلب شریک هستید، ما از برادرهای جمعیتی سخت خفه هستیم.”

با این حال، محمد علم ایزدیار، معاون مجلس سنای افغانستان که در این نشست صحبت می‌کرد گفت حکومت همانند قضایای دیگر، پرونده قتل پسر او و دیگر اعضای جنبش رخستاخیز و تغییر را از یک سال گذشته متوقف کرده است.

آقای ایزدیار تاکید می‌کند که دادستانی کل افغانستان پس از ۳ ماه تحقیق، نتیجه بررسی‌های خود را به ریاست جمهوری فرستاده است، اما این قضیه  تاهنوز سرپوشیده باقی مانده است.

او تصریح کرد که سه حمله کننده انتحاری از ولایت میدان وردک به کابل انتقال داده شده بود، تا در روز مراسم تشیع جنازه پسرش حمله انتحاری کنند.

معاون مجلس سنای افغانستان تاکید کرد که اگر حکومت به پرونده‌های کشته شدگان حادثه ۱۲ جوزا رسیدگی نکنند، با خانواده‌های شهدا مواجه خواهد شد.

معاون مجلس سنا پافشاری کرد که حکومت باید به خواست مردم افغانستان توجه کنند، در غیر آن منزوی خواهد شد.

سالم ایزدیار پسر معاون اول مجلس سنای افغانستان که در مقطع ماستری در کشور هندوستان درس می‌خواند در تظاهرات ۱۲ جوزا سال گذشته در جریان تیراندازی نیروهای امنیتی به سوی تظاهرات کنندگان کشته شد.

پس از آن درجریان مراسم تشیع جنازه سالم ایزدیار سه حمله کننده انتحاری در میان جمعیت بزرگی از مردم که شماری از سران ارشد حزب جمعیت نیز در آن حضور دارند، رخ داد و ۱۰ نفر کشته شدند. رهبر حزب اسلامی آن حملات انتحاری حمله به حزب جمعیت اسلامی خواند که به باور آنها از سوی حلقاتی در درون ارگ ریاست جمهوری مدیریت شده بود.

در آن حمله بیشتر از ۲۰ نفر دیگر زخمی شد و آن حملات سبب شده روابط جمعیت و ارگ ریاست جمهوری به شدت دچار تنش گردد.

اما اکنون یک سال پس از این آن رویداد، به گفتۀ اعضای جمعیت اسلامی، هیچ گونه پیشرفتی در بررسی پرونده‌های افراد متهم به میان نیامده و حکومت عمدا نمی‌خواهد در این مورد کاری کند.

رازق اختیاربیگ  

هم رسانی